Šedlbauer (Zelení): K navýšení ubytovacího poplatku přistupuje město v nejhorší možný čas

14.12.2020 6:37

Zvýšení ubytovacího poplatku přinese městu několik milionů, v současnosti ale vzhledem k situaci ubytovatelů představuje velmi nevhodný krok.

Šedlbauer (Zelení): K navýšení ubytovacího poplatku přistupuje město v nejhorší možný čas
Foto: Zelení
Popisek: Josef Šedlbauer
reklama

Vedení města chce zvýšit ubytovací poplatek ze současných 19 Kč/osobu/noc na 40 Kč/osobu/noc. Do rozpočtu to má přinést zhruba 4 mil. Kč navíc.

„Tohle navýšení zasahuje skupinu podnikatelů, kteří patří kvůli epidemickým opatřením do skupiny nejvíce postižených. Razantní zdražení ubytovacího poplatku tak budou muset v plné výši promítnout do cen ubytování, což hlavně u levnějšího ubytování, jako jsou třeba rodinné penziony, může do budoucna snížit tržby,“ vysvětluje Josef Šedlbauer, zastupitel města za Zelené a předseda finančního výboru města. „Finanční výbor z těchto důvodů navýšení poplatku nepodpořil,“ dodává Šedlbauer.

Efekt 4 mil. Kč do více než dvoumiliardového rozpočtu města je přitom mizivý. Zatímco třeba u provozu příspěvkových organizací není schopné město najít žádné úspory, sanuje ztráty v rozpočtu takto nevhodným opatřením.

„Liberec by se měl alespoň snažit zabránit tomu, že bude navýšená sazba znevýhodňovat ubytovatele v Liberci oproti ubytovatelům v sousedních městech. Především v Jablonci nad Nisou. Tam zatím ubytovací poplatek zůstává ve výši 21 Kč na osobu a noc. Přitom složení vládnoucích koalic v Liberci a Jablonci je stejné – Starostové, ANO a ODS. Kolikrát jsme slýchávali, jak se budou umět nyní obě radnice lépe domluvit. Škoda, že ani u takto jednoduché záležitosti se to nepotvrdilo,“ doplňuje Jindřich Felcman.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jurka (ODS): Do prodejen smíšeného zboží míří finanční dar od města

6:34 Jurka (ODS): Do prodejen smíšeného zboží míří finanční dar od města

Kolikrát bývají posledním fungujícím prvkem občanské vybavenosti. Přesto stovky z nich každým rokem …