Sehnal (ODA): V Letňanech a ve Kbelích se má zdvojnásobit počet obyvatel. Kde budou pracovat?

12.02.2019 17:18

V Letňanech a sousedních Kbelích se má postavit celkem 15 500 bytů. To je přibližný součet dnes známých investičních projektů na severní pražské terase. V nich najde své bydlení třicet až čtyřicet tisíc lidí, čímž se zdvojnásobí současný počet obyvatel.

Sehnal (ODA): V Letňanech a ve Kbelích se má zdvojnásobit počet obyvatel. Kde budou pracovat?
Foto: Redakce
Popisek: Předseda ODA Pavel Sehnal ve studiu PL
reklama

“Zcela vážně se ptám, kde těch čtyřicet tisíc lidí bude hledat zaměstnání. Práce v místě bydliště by měla být významnou prioritou zastupitelů v této lokalitě. Potřeba výstavby kanceláří a výrobních prostor by měla zaznívat stejně silně, jako potřeba posílení dopravy a škol. Je zcela nesmyslné exportovat desítky tisíc lidí každé ráno za prací do jiných městských částí. Mně připadá přirozené, že když jdu do práce pěšky, cestou odvedu dítě do školky a co nejdříve po práci si ho vyzvednu, než ho tam nechat o dvě hodiny déle z důvodu hodinové cesty do zaměstnání a zpět,” argumentuje Sehnal.

Dle vznikajícího návrhu premiéra Babiše a primátora Hřiba by mohla vzniknou v Letňanech a ve Kbelích vládní čtvrť pro 10.000 úředníků a obří nemocnice pro 2.000 lékařů, sestřiček a zdravotnického personálu.

“Nehodlám komentovat politický souboj, který kolem tohoto projektu probíhá, ale jako první místostarosta Letňan s gescí za územní plán a rozvoj, zodpovědný svým voličům, zcela pragmaticky konstatuji, že pokud chybějící kanceláře v Letňanech vybuduje stát, budou z toho občané této městské části mít větší užitek. Na rozdíl od soukromého developera lze po investorovi státu požadovat další peníze pro městskou část. Pro čtyřicet tisíc nových obyvatel bude třeba vybudovat školy a školky asi pro 3.000 dětí, to je další projekt za miliardy, kterou soukromý developer nezainvestuje, ale stát ano. Stejně tak bude nutné požadovat po investorovi parkování a s tím spojenou dopravní infrastrukturu,” dále rozvádí Sehnal.

Počet obyvatel Prahy se za poslední roky významně zvýšil. Z původního milionu dnes v Praze žije a pracuje 1,3 miliónu lidí. Gravitace velkých měst pokračuje, a to díky nabídce vyšších platů a neřešenému zaostávání regiónů. Výstavbu bytů v Praze, po kterých je vysoká poptávka, nelze zastavit. To by způsobilo další růst ceny současných bytů.

“Osobně si myslím a chtěl bych se o to v dalších jednání zasadit, že by alespoň čtvrtina území plánovaného pro vládní čtvrť a nemocnici měla zůstat nezastavěná a posloužit jako veřejná zeleň a park. Nechci, aby se z Letňan stalo betonové předměstí vnitřní Prahy,” dále rozvádí své postoje Sehnal. “S těmito názory jsem již seznámil členy rady a hodlám je předložit i zastupitelstvu Letňan, které se zatím v této záležitost nesešlo a nerozhodlo o dalším postupu. Nepokládejte proto moje stanoviska, jako rozhodnutí některého z kolektivních orgánů městské části, ale jako moji osobní iniciativu v této věci,” konstatuje Sehnal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Když se Německu a Francii chce, EU je schopná všeho

10:57 Vích (SPD): Když se Německu a Francii chce, EU je schopná všeho

Jak moc nám prospívá, nebo spíš neprospívá, členství v EU, se můžeme podívat na třech příkladech z p…