Sehnalová (ČSSD): Praktiky autopůjčoven jsou neakceptovatelné

24.01.2015 9:15

Poslanci a poslankyně Výboru pro vnitřní trh (IMCO) uvítali iniciativu Komise proti mezinárodním půjčovnám vozidel s cílem zastavit praktiky, které spotřebitelům brání pronajmout si automobil za stejných podmínek bez ohledu na místo bydliště.

Sehnalová (ČSSD): Praktiky autopůjčoven jsou neakceptovatelné
Foto: sehnalova.cz
Popisek: Europoslankyně Olga Sehnalová

Během čtvrtečního hlasování o stanovisku k výroční politice hospodářské soutěže v EU výbor velkou většinou podpořil pozměňovací návrh Olgy Sehnalové, který poukázal na diskriminační praktiky některých velkých autopůjčoven, a zdůraznil, že jakákoliv diskriminace spotřebitelů na vnitřním trhu je neakceptovatelná.
Právě Olga Sehnalová poprvé v Evropském parlamentu upozornila na diskriminační praktiky, které brání evropským spotřebitelům v závislosti na jejich národnosti či pobytu zapůjčit si online vůz za nejnižší dostupnou cenu. Po interpelaci Komise, která účtování rozdílných cen na základě tzv. „objektivních kritérií“ nerozporuje, požaduje poslankyně důslednou analýzu praktik na trhu s autopůjčovnami.

„Jakákoliv diskriminace spotřebitelů, tím spíše na základě jejich národnosti, je v rozporu s myšlenkou vnitřního trhu. Je to nejen nefér, ale také v rozporu s platnou legislativou, která diskriminaci občanů Evropské unie výslovně zakazuje,“ říká Sehnalová.

Poslankyně dále informovala členy výboru o mystery shoppingu, ve kterém nechala ze tří zemí provést ve stejný čas rezervaci stejného auta v Bruselu, Mnichově a Praze.

„Zjistili jsme, že skutečně mohou existovat cenové rozdíly v závislosti na zemi, ze které objednáváte tentýž vůz na letišti v Praze, ale také rozdíly ve smluvních podmínkách. Takové praktiky podle mého názoru nejsou slučitelné s řádným fungováním vnitřního trhu a Komise by se jimi měla zabývat,“ konstatovala Olga Sehnalová a členové výboru se k této výzvě připojili.

Poslankyně ve stanovisku dále upozornila na nezbytnost rychlé reakce regulačních i donucovacích orgánů vůči klamavým a nekalým praktikám. I tento návrh výbor IMCO během hlasování podpořil.

Stanoviskem se nyní bude zabývat zodpovědný Hospodářský a měnový výbor.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Olga Sehnalová - profil

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fleischer (SPR-RSČ): Republikáni plánují investovat do výstavby, kultury a dopravy

21:53 Fleischer (SPR-RSČ): Republikáni plánují investovat do výstavby, kultury a dopravy

Chceme vrátit Brnu jeho význam, krásu a pohodu bydlení i oživit turistiku a kulturní život města a j…