Seitlová (KDU-ČSL): Havárie na řece Bečvě odhalila slabiny státu ve zvládání mimořádných událostí

20.03.2021 15:39

Na povrchových tocích u nás se každým rokem stane kolem stovky chemických havárií. Ohrožují a poškozují životní prostředí, závažnější z nich mohou mít dopady na kvalitu pitné vody, zdraví a životy.

Seitlová (KDU-ČSL): Havárie na řece Bečvě odhalila slabiny státu ve zvládání mimořádných událostí
Foto: zeleni.cz
Popisek: Senátorka Jitka Seitlová (KDU-ČSL)

Havárie na řece Bečvě má katastrofální důsledky úhynu ryb a poškození makro a mikrofauny v délce téměř 40 km významného vodního toku. Původce havárie není ani po šesti měsících vyšetřování policii znám. Řadu pochybností odborníků a široké veřejnosti vzbudil postup orgánů státu při zjišťování zdroje havárie a záchranných pracích. „S cílem prověřit legislativní, organizační a metodické nejasnosti a nedostatky, na které bylo poukazováno, jsem sestavila v listopadu loňského roku expertní skupinu právníků a odborníků v oblasti ochrany vod,“ informovala senátorka Jitka Seitlová (KDU-ČSL).

Anketa

Uškodí ODS odchod Pavla Novotného?

4%
18%
hlasovalo: 9843 lidí

Analýza havárie odhalila slabiny v systému zvládání mimořádných událostí na vodách orgány státu. Hlavní teze předkládaných legislativních změn se týkají zejména nápravy nyní nejasného stanovení povinností orgánů státu a vyloučení zdvojených kompetencí, nedostatečných právních podmínek a metodických postupů pro zneškodňování havárií a vyloučení nejistot náhrad škod třetím osobám pomáhajícím při zneškodňování havárie.

„Doporučujeme zvážit a navrhujeme, aby vodoprávním orgánem při zneškodňování havárie na vodách byl primárně krajský úřad. Za zcela zásadní považujeme (proti současnému pouhému oprávnění) stanovení povinnosti včasného varování občanů, pokud by havárií na vodách mohlo dojít k ohrožení jejich majetků, zdraví nebo životů,“ zdůrazňuje Jitka Seitlová.

Pro funkčnost celého systému je v zákonech a předpisech nezbytné sjednocení používaných termínů. „Dále doporučujeme zvážit stanovení povinného pojištění za škodu a křížovou kontrolu v případě nakládání s nebezpečnými látkami. Podporujeme požadavek na zpracování závazného metodického pokynu operativního postupu zjišťování příčin havárie. Jsme přesvědčeni, že k významnému zlepšení ochrany vod může přispět i projekt kontinuálního monitoringu vod. Pro širokou veřejnost navrhujeme vytvořit IT stránky, jak postupovat při ohlášení podezření na znečištění vodního toku,“ uvedla senátorka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Okamura (SPD): Odmítáme politiku formování evropského superstátu

18:20 Okamura (SPD): Odmítáme politiku formování evropského superstátu

Komentář na facebookovém profilu k právu na referendum o setrvání v EU