Senátor Balatka: Pouhé odložení 3. a 4. vlny EET neodpovídá vážnosti situace

25.03.2020 13:20

Senátoři klubu Starostové a nezávislí podpoří rozšíření ošetřovného a odložení 3. a 4. vlny EET.

Senátor Balatka: Pouhé odložení 3. a 4. vlny EET neodpovídá vážnosti situace
Foto: miroslavbalatka.cz
Popisek: Miroslav Balatka

Plénum Senátu ve stavu legislativní nouze projedná vládní novely zákonů ve spojitosti s mimořádnými opatřeními při epidemii v roce 2020. Senátoři se chystají podpořit úpravy zákonů, které mírní negativní dopad na podnikatele. Jedná se o odložení další vlny EET či návrh na prominutí pojistného na sociálním zabezpečení a pojistného na veřejném zdravotním pojištění. Senát také projedná rozšíření ošetřovného a vládní návrh zákona o zvláštních pravidlech pro přijímání k některým druhům vzdělávání a k jejich ukončování v letošním školním roce.

„Současná krize bude mít mnoho sociálních dopadů a vláda musí podat pomocnou ruku i rodinám s dětmi a matkám samoživitelkám, které nemohou vykonávat v zaměstnání práci z důvodu péče o děti do 13 let nebo pracují jako OSVČ a vlivem krize zůstaly bez příjmů. O úpravě a rozšíření ošetřovného ovšem měla vláda jednat mnohem dříve. Děti jsou naše budoucnost a nemůžeme si dovolit nechat rodiny upadnout do existenčních problémů. Rozšíření ošetřovného je zcela na místě,“ uvádí Jiří Vosecký, člen SLK a senátor klubu Starostové a nezávislí.

„Oceňuji, že sněmovna rozšířila nárok na ošetřovné z důvodu péče o nezaopatřené dítě, které je závislé na pomoci jiné osoby bez stanovené věkové hranice,“ dodává Jiří Vosecký.

Senátoři klubu Starostové a nezávislí zároveň upozorňují na skutečnost, že se vlivem současné krize mohou dostat do finančních problémů také obce a kraje. „Vláda by měla urychleně přijmout opatření, kterým bude kompenzovat propad rozpočtového určení daní zejména u menších obcí, měst a krajů. Velká města a městské části mají k dispozici úspory, ale u malých obcí tomu tak není. Často hospodaří s nulou. Nesmíme dopustit, aby obce a města začaly propouštět své zaměstnance a zastavil se rozvoj venkova. Proto vyzývám vládu, aby neprodleně jednala i v této oblasti,“ upozorňuje Jiří Vosecký.

Klub Starostů a nezávislých bude trvat na odložení 3. a 4. vlny EET, která by v současné situaci byla velkým zatížením pro živnostníky včetně lékařů. „Podnikatelům a živnostníkům ze dne na den vypadly příjmy a mnozí z nich se již nyní nacházejí v existenčních problémech. Oceňuji, že jim vláda chce pomoci, ale odložení 3. a 4. vlny elektronické evidence tržeb pouze o tři měsíce po skončení nouzového stavu rozhodně neodpovídá vážnosti situace. Živnostníci se budou s následky krize potýkat mnohem déle. V takto složité situaci nemůžeme živnostníky a podnikatele ještě více zatěžovat. Za nejlepší variantu považuji úplné zrušení EET a zajištění přímé kompenzace ztrát či odložení plateb,“ vysvětluje senátor klubu Starostové a nezávislí Miroslav Balatka.

Senátoři podpoří i další návrhy, které přinášejí snížení zátěže u osob samostatně výdělečně činných. Jedná se o zákony upravující oblast pojistného na sociálním zabezpečení a veřejném zdravotním pojištění. „Klub Starostů a nezávislých jednomyslně podpoří prominutí placení povinných záloh na pojistném na důchodové pojištění a veřejné zdravotní pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti pro OSVČ na období březen až srpen 2020. Tento dílčí krok považujeme za nezbytné opatření, kterým se stát snaží ulevit živnostníkům ve složité ekonomické situaci v souvislosti se zavedenými opatřeními v důsledku šíření koronaviru SARS-CoV-2,“ říká Marek Hilšer, senátor klubu Starostové a nezávislí.

Ve stavu legislativní nouze Senát zároveň projedná vládní návrh zákona o zvláštních pravidlech pro přijímání k některým druhům vzdělávání a k jejich ukončování ve školním roce 2019/2020. „V případě maturitních zkoušek v tuto chvíli ideální řešení neexistuje, ale předložené návrhy MŠMT jsou rozumné, zvládnutelné a konzultované se středoškolskými asociacemi. Pokud se studenti nedostanou do škol do konce května a maturitní výsledky vzejdou z tří předchozích vysvědčení, v hodnocení by se měly promítnout i výsledky jazykových certifikátů či maturitní práce a projekty, na kterých studenti pracují již celý rok“ říká Jiří Růžička, 1. místopředseda Senátu a člen klubu Starostové a nezávislí.

Poslanecká sněmovna na svém včerejším jednání schválila novelu zákona o státním rozpočtu, o kterém Senát nejedná. „Místo toho, aby vláda v letech ekonomického růstu investovala, projídala
přebytky. Nyní máme schválený rozpočet se schodkem 200 miliard korun, který je spíš optimistickou variantou. V rozpočtu ovšem nejsou zohledněny žádné přímé kompenzace pro živnostníky nebo například pro pendlery, jejichž situace je díky omezením na hranicích velmi složitá, nepočítá s výpadkem ve veřejném zdravotním pojištění, které může mít vliv na budoucí stabilitu zdravotnických zařízení. Naopak můžeme vidět vládní neochotu škrtat v provozních kapitolách nebo ve zrušení populistických dárků ve formě slev na jízdném,“ dodává Miroslav Balatka, senátor klubu Starostové a nezávislí a člen hospodářského výboru.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: PV

Jan Kuchař byl položen dotaz

Co říkáte na tento návrh?

Pořádně slyšíme o úsporách, ale nikdo z politiků nejde příkladem. Jestli není možné, abyste si zmrazili platy – prý kvůli tomu, že by se to týkalo třeba i soudců, proč ještě nikdo nepřišel s tím, aby se platy politiků staly samostatnou skupinou? Pak by bylo přeci vše vyřešeno. Není vše ostatní z vaš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Balaš: Naplnili jsme všechny své politické ambice

10:06 Ministr Balaš: Naplnili jsme všechny své politické ambice

V pátek se v Bruselu uskutečnilo závěrečné zasedání výzkumné konfigurace Rady EU pro konkurenceschop…