Senátor Balatka: Pouhé odložení 3. a 4. vlny EET neodpovídá vážnosti situace

25.03.2020 13:20

Senátoři klubu Starostové a nezávislí podpoří rozšíření ošetřovného a odložení 3. a 4. vlny EET.

Senátor Balatka: Pouhé odložení 3. a 4. vlny EET neodpovídá vážnosti situace
Foto: miroslavbalatka.cz
Popisek: Miroslav Balatka

Plénum Senátu ve stavu legislativní nouze projedná vládní novely zákonů ve spojitosti s mimořádnými opatřeními při epidemii v roce 2020. Senátoři se chystají podpořit úpravy zákonů, které mírní negativní dopad na podnikatele. Jedná se o odložení další vlny EET či návrh na prominutí pojistného na sociálním zabezpečení a pojistného na veřejném zdravotním pojištění. Senát také projedná rozšíření ošetřovného a vládní návrh zákona o zvláštních pravidlech pro přijímání k některým druhům vzdělávání a k jejich ukončování v letošním školním roce.

„Současná krize bude mít mnoho sociálních dopadů a vláda musí podat pomocnou ruku i rodinám s dětmi a matkám samoživitelkám, které nemohou vykonávat v zaměstnání práci z důvodu péče o děti do 13 let nebo pracují jako OSVČ a vlivem krize zůstaly bez příjmů. O úpravě a rozšíření ošetřovného ovšem měla vláda jednat mnohem dříve. Děti jsou naše budoucnost a nemůžeme si dovolit nechat rodiny upadnout do existenčních problémů. Rozšíření ošetřovného je zcela na místě,“ uvádí Jiří Vosecký, člen SLK a senátor klubu Starostové a nezávislí.

„Oceňuji, že sněmovna rozšířila nárok na ošetřovné z důvodu péče o nezaopatřené dítě, které je závislé na pomoci jiné osoby bez stanovené věkové hranice,“ dodává Jiří Vosecký.

Senátoři klubu Starostové a nezávislí zároveň upozorňují na skutečnost, že se vlivem současné krize mohou dostat do finančních problémů také obce a kraje. „Vláda by měla urychleně přijmout opatření, kterým bude kompenzovat propad rozpočtového určení daní zejména u menších obcí, měst a krajů. Velká města a městské části mají k dispozici úspory, ale u malých obcí tomu tak není. Často hospodaří s nulou. Nesmíme dopustit, aby obce a města začaly propouštět své zaměstnance a zastavil se rozvoj venkova. Proto vyzývám vládu, aby neprodleně jednala i v této oblasti,“ upozorňuje Jiří Vosecký.

Klub Starostů a nezávislých bude trvat na odložení 3. a 4. vlny EET, která by v současné situaci byla velkým zatížením pro živnostníky včetně lékařů. „Podnikatelům a živnostníkům ze dne na den vypadly příjmy a mnozí z nich se již nyní nacházejí v existenčních problémech. Oceňuji, že jim vláda chce pomoci, ale odložení 3. a 4. vlny elektronické evidence tržeb pouze o tři měsíce po skončení nouzového stavu rozhodně neodpovídá vážnosti situace. Živnostníci se budou s následky krize potýkat mnohem déle. V takto složité situaci nemůžeme živnostníky a podnikatele ještě více zatěžovat. Za nejlepší variantu považuji úplné zrušení EET a zajištění přímé kompenzace ztrát či odložení plateb,“ vysvětluje senátor klubu Starostové a nezávislí Miroslav Balatka.

Senátoři podpoří i další návrhy, které přinášejí snížení zátěže u osob samostatně výdělečně činných. Jedná se o zákony upravující oblast pojistného na sociálním zabezpečení a veřejném zdravotním pojištění. „Klub Starostů a nezávislých jednomyslně podpoří prominutí placení povinných záloh na pojistném na důchodové pojištění a veřejné zdravotní pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti pro OSVČ na období březen až srpen 2020. Tento dílčí krok považujeme za nezbytné opatření, kterým se stát snaží ulevit živnostníkům ve složité ekonomické situaci v souvislosti se zavedenými opatřeními v důsledku šíření koronaviru SARS-CoV-2,“ říká Marek Hilšer, senátor klubu Starostové a nezávislí.

Ve stavu legislativní nouze Senát zároveň projedná vládní návrh zákona o zvláštních pravidlech pro přijímání k některým druhům vzdělávání a k jejich ukončování ve školním roce 2019/2020. „V případě maturitních zkoušek v tuto chvíli ideální řešení neexistuje, ale předložené návrhy MŠMT jsou rozumné, zvládnutelné a konzultované se středoškolskými asociacemi. Pokud se studenti nedostanou do škol do konce května a maturitní výsledky vzejdou z tří předchozích vysvědčení, v hodnocení by se měly promítnout i výsledky jazykových certifikátů či maturitní práce a projekty, na kterých studenti pracují již celý rok“ říká Jiří Růžička, 1. místopředseda Senátu a člen klubu Starostové a nezávislí.

Poslanecká sněmovna na svém včerejším jednání schválila novelu zákona o státním rozpočtu, o kterém Senát nejedná. „Místo toho, aby vláda v letech ekonomického růstu investovala, projídala
přebytky. Nyní máme schválený rozpočet se schodkem 200 miliard korun, který je spíš optimistickou variantou. V rozpočtu ovšem nejsou zohledněny žádné přímé kompenzace pro živnostníky nebo například pro pendlery, jejichž situace je díky omezením na hranicích velmi složitá, nepočítá s výpadkem ve veřejném zdravotním pojištění, které může mít vliv na budoucí stabilitu zdravotnických zařízení. Naopak můžeme vidět vládní neochotu škrtat v provozních kapitolách nebo ve zrušení populistických dárků ve formě slev na jízdném,“ dodává Miroslav Balatka, senátor klubu Starostové a nezávislí a člen hospodářského výboru.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: PV

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Dotace pro zemědělce

Dobrý den, ANO je prý proti tomu, aby získávání dotací pro zemědělce bylo navázáno na ekologické prvky. Zajímá mě proč jste proti? Vychází to z nějakého průzkumu, který dělal irozhlas. Na jednu stranu mi to přijde docela logické, ale nevím teda, co je těmi ekologickými prvky myšleno a zas je fakt, ž...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Vláda na plnění svých politických cílů jmenovala vojáka

12:28 Vích (SPD): Vláda na plnění svých politických cílů jmenovala vojáka

Česká republika má mít nově vládního koordinátora strategické komunikace (STRATCOM). Na pozici vláda…