Senátor Canov: Pouze silné obce a silné kraje mohou pomoci restartovat ekonomiku

29.10.2020 20:51 | Zprávy

Projev na 28. schůzi Senátu dne 29. 10. 2020 k návrhu zákona o kompenzačním bonusu v souvislosti se zákazem nebo omezením podnikatelské činnosti v souvislosti s výskytem koronaviru SARS CoV-2

Senátor Canov: Pouze silné obce a silné kraje mohou pomoci restartovat ekonomiku
Foto: archiv starosty
Popisek: starosta Chrastavy Michael Canov (SLK)

Vážená paní ministryně, vážený pane předsedající, vážené kolegyně, kolegové, já jsem se rozhodl, že vystoupím přímo od mikrofonu, kde pokládám, pozměňovací návrhy, které předkládám, následujícím jménem svého klubu mateřského STAN jako za velmi významné. Týkají se obcí a krajů, které samozřejmě budou přijetím tohoto zákona zkráceny na svých příjmech. Zdůrazňuji, že se nejedná o jakoukoliv újmu vůči podnikatelům, naopak pro ně bude zachovaná výše, těch se nijak ty pozměňovací návrhy nedotknou. Ten návrh zní ve zkrácení, ta věc je, že obce dostanou kompenzaci 650 na obyvatele a kraje 800 korun na obyvatele.

Já se samozřejmě musím vyjádřit k tomu, jak jsme se dostali k těmto číslům, a také k tomu porovnáním s tím pozměňovacím návrhem, který přijal garanční výbor.

Na přípravě těchto pozměňovacích návrhů jsme úzce spolupracovali se Sdružením místních samospráv ČR, které zastupují několik tisíc obcí. Vrátím se do historie. Když byla jarní koronavirová krize, tak Senát byl první, který chtěl kompenzace obcím a krajům. Všichni jste zde zřejmě byli, když proběhla ta vášnivá diskuze o tom, jestli přijmeme návrh na kompenzace obcím a krajům, nebo jenom doprovodné usnesení, které jsem tehdy nazval šidítkem. Po velmi bojové dlouhé diskuzi nakonec byly přijaty pozměňovací návrhy Senátu. Tehdy ve výši 1100 Kč u obcí a 400 Kč u krajů.

Je pravda, že sněmovna tehdy ty zákony zamítla a schválila u toho zákonu své původní znění v gesci kompenzace. Nicméně byl to velký signál pro obce a také pro Sdružení místních samospráv. Vzniklo velké úsilí obcí, aby skutečně nějakou kompenzaci dostaly. Protože ta jarní koronavirová krize se jich samozřejmě velmi dotkla. A nejen samotným kompenzačním bonusem, ale celkové snížení u daňových příjmů obcí bylo skutečně velké. Dokonce kvůli tomu proběhla i taková demonstrace zde na Malostranském náměstí. Sám jsem na ni byl přítomen.

V září na základě těchto faktů premiér republiky Andrej Babiš uznal to, že obce dostanou kompenzaci ve výši 1200 Kč na obyvatele. Kraje nic, ty údajně dostanou nějaké ty opravy silnic. My jsme pak měli další zasedání, kde jsme předešli v rychlosti svým návrhem k tomu vládnímu návrhu, který se jmenoval, já ho odcituji: "Vládní návrh o zmírnění dopadu poklesu daňových příjmů obcí". Tak se doslova ten vládní návrh jmenoval. A my jsme v tom kompenzačním zákonu o bonusu prosadili zase svůj návrh, aby tam bylo 1200 Kč, a bylo to přijato velmi rychle. Tehdy to tak bylo.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

Canov , obce , podnikání , Senát , kompenzační bonus

autor: PV

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

Veřejná doprava

Dobrý den, když tak myslíte na ekologii, proč v Praze není hromadná doprava pro všechny zdarma?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Farský (STAN): Ve střední Evropě posilují antievropské a antiukrajinské síly

22:14 Farský (STAN): Ve střední Evropě posilují antievropské a antiukrajinské síly

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k postoji k Ukrajině ve střední Evropě.