Senátor Hampl: Je namístě, aby se Senát vyjádřil k projevu prezidenta v Radě Evropy

11.10.2017 11:10

Projev na 10. schůzi Senátu dne 10. října 2017 k programu schůze

Senátor Hampl: Je namístě, aby se Senát vyjádřil k projevu prezidenta v Radě Evropy
Foto: vaclav-hampl.cz
Popisek: Václav Hampl
reklama

Vážený pane předsedo, vážené kolegyně, vážení kolegové, rád bych navrhl zařazení nového bodu – Stanovisko Senátu k projevu prezidenta republiky na Parlamentním shromáždění Rady Evropy dne 10. října 2017.

Můj návrh je zařadit to za bod č. 23, a sice proto, že je šance, že by se projednávání mohl zúčastnit i předseda vlády, kterého se to velmi zásadně týká. Pokud by bod 23 byl vyřazen, navrhoval bych tento bod na jeho místo.

Důvod je ten, že projev prezidenta republiky obsahoval, dovolím si říci, poměrně velmi problematické pasáže, byť ne příliš dlouhé, které se týkají mezinárodní situace na Ukrajině, o Rusku. A formulace, které použil, nebo myšlenky, které tam sdělil, jsou ve velmi příkrém rozporu se zahraniční politikou České republiky a jsou také v přímém rozporu se stanoviskem Senátu, tak jak ho vyjádřil svým usnesením zhruba před rokem, pokud si dobře pamatuji. A myslím si, že je zcela namístě, aby se Senát v této situaci vyjádřil.

Navrhuji to ještě z jednoho docela konkrétního důvodu. Delegace evropského výboru tohoto Senátu se včera vrátila z Ukrajiny. Navštívili jsme i východní část Ukrajiny blízko okupovaných území, jednali jsme s představiteli ukrajinské vlády i parlamentu. A to, jak se pozice České republiky v této věci stává zcela nečitelnou a velmi problematickou v mezinárodním kontextu, je něco, co si myslím, že nás opravdu nemůže nechat klidnými.

Dovolím si připravit stručné usnesení, tak abychom měli i možnost se v závěru k tomu vyjádřit. Pokud schválíte zařazení tohoto bodu, o což vás prosím, rozdám vám svůj návrh usnesení, tak abychom měli čas do odpoledne se na to podívat a případně tento návrh ještě upravit. Děkuji za pozornost.

prof. RNDr. Václav Hampl, DrSc.

  • BPP
  • Tento profil není senátorem V. Hamplem aktivně používán.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Premiér Babiš: A ten fotbal musíme dát…

19:00 Premiér Babiš: A ten fotbal musíme dát…

Přepis nedělního pořadu Andreje Babiše „Čau lidi“ – 20. června 2021