Senátor Hampl: Pokuty za vjezd na železniční přejezd navzdory zákazu neodpovídají jeho nebezpečnosti

12. 1. 2016 16:20

Zelení senátoři navrhují desetinásobně zvýšit pokuty za nezákonný vjezd vozidel na železniční přejezd. Řidičům, kteří vjedou na železniční přejezd v době, kdy bliká červené světlo a zní zvuková výstraha, v současnosti hrozí pokuty jen do výše 5 000 korun.

Senátor Hampl: Pokuty za vjezd na železniční přejezd navzdory zákazu neodpovídají jeho nebezpečnosti
Foto: vaclav-hampl.cz
Popisek: Václav Hampl, Zelení

Podle šestice senátorů zvolených za SZ taková pokuta neodpovídá nebezpečnosti tohoto jednání. Připravili proto pozměňovací návrh k novele zákona o silničním provozu, podle kterého by řidič mohl dostat pokutu až 50 000 korun. Zákonem se má ve středu zabývat plénum Senátu.

“Dosavadní zařazení přestupku v podobě vjezdu na železniční přejezd v případech, kdy je to zakázáno, do druhé nejnižší kategorie pokut neodpovídá stupni nebezpečnosti takového jednání. Takový řidič-hazardér svým jednáním způsobuje situaci, která má jen krůček ke smrtelné nehodě, jaká se stala loni v létě na železničním přejezdu ve Studénce,” říká hlavní iniciátor pozměňovacího návrhu, senátor Václav Hampl (za SZ).

Drážní inspekce zaznamenala v poslední letech vysoký počet smrtelných nehod na železničních přejezdech. V drtivé většině jsou viníky řidiči, kteří vjedou na přejezd v době, kdy je to zakázáno (bliká červené světlo, zní zvuková výstraha). Pokud tito řidiči nezpůsobí nehodu, může jim hrozit jen pokuta do 5 000 korun ačkoliv vystavují smrtelnému riziku jak sebe, tak cestující na železnici i strojvedoucí. Podle Drážní inspekce narostl počet “ nejzávažnějších mimořádných událostí, jež jsou zákonem o dráhách označovány jako závažná nehoda. Těch bylo v roce 2015 celkem 14, což je dvojnásobek roku 2014 ,” uvedla Inspekce.

prof. RNDr. Václav Hampl, DrSc.

  • BPP
  • Tento profil není senátorem V. Hamplem aktivně používán.
  • senátor

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ODS představila kandidáty do Senátu

22:49 ODS představila kandidáty do Senátu

Občanská demokratická strana na dnešní programové konferenci představila kandidáty do senátních vole…