Senátor Homolka: Sto let ČSR a význam památek

04.08.2018 6:33

V letošním roce si připomínáme 100. výročí vzniku Československa a v mnoha ohledech srovnáváme stav věcí „tehdy a dnes“. Nelze opominout prozíravost našich předků a to i v oblasti kulturního dědictví v dalším rozvoji naší republiky. O to s větším důrazem se dnes musíme ptát: Je zákonná forma ochrany památkového fondu ČR v dobré kondici?

Senátor Homolka: Sto let ČSR a význam památek
Foto: senat.cz
Popisek: Senátor za KSČM Václav Homolka

Nikdo z nás asi nepochybuje o tom, že památky jsou významnou součástí naší historie. Dalo by se uvést mnoho příkladů, které dokládají snahu státu o uchování odkazu nejen architektonického dědictví pro další generace, jako je například ve své době (1975) světově unikátní záchrana kostela v Mostě jeho přesunem o 841 metrů. Přesun kostela je taky zapsán do zlaté knihy Guinessových rekordů tisíciletí.

Proto velmi negativně hodnotím postup při přípravě nového zákona, kdy nedostatečná komunikace vlády s poslanci vedla v minulém roce k odmítnutí záměru zákona, který Ministerstvo kultury deklarovalo jako významný pilíř své činnosti. Nakonec z toho nikdo nevyvodil sebekritické závěry, dokonce ani když vyplul na povrch určitý systémový šlendrián v problematice chybných památkových statusů (památky/ nepamátky).

Pro mne jako člena senátního Výboru pro kulturu bylo velmi zajímavé a inspirativní zjištění na služební cestě v Itálii, že tamní Ministerstvo kultury má přímo ve své organizační složce policejní útvar zabývající se problematikou zcizení nebo jiného nekalého zacházení s památkami. Nebylo by od věci využít jejich zkušenosti a pokročit v péči o památky a jejich ochraně. Proto je před stávající i budoucí vládou úkol v podpoře výzkumu metod ochrany památek, při motivaci jejich vlastníků třeba daňovými úlevami a v neposlední řadě i ve výchově mladé generace k národní hrdosti na odkaz předků, tak jak jsem to viděl kupříkladu v Řecku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jurečka (KDU-ČSL): Plán, jak pomoci naplnit peněženky pracujících rodin

15:14 Jurečka (KDU-ČSL): Plán, jak pomoci naplnit peněženky pracujících rodin

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k prorodinné politice KDU-ČSL