Senátor Kantor: Zvýšením rodičovského příspěvku došlo k porušení Listiny základních práv a svobod

19.12.2019 17:37

Senátoři KDU-ČSL Lumír Kantor a Šárka Jelínková připravují ústavní stížnost, která se bude zabývat rodičovským příspěvkem.

Senátor Kantor: Zvýšením rodičovského příspěvku došlo k porušení Listiny základních práv a svobod
Foto: Archiv Lumíra Kantora
Popisek: Lumír Kantor
reklama

Lidovci považují navýšení příspěvku za diskriminační, protože se netýká těch rodičů, kteří mají sice dítě do čtyř let věku, ale příspěvek už vyčerpali ve zrychleném režimu. KDU-ČSL se včera také přidala na stranu iniciativy Také pečujeme, která bojuje za spravedlivý rodičovský příspěvek.

„Přijetím zákona o zvýšení rodičovského příspěvku jen některým rodičům došlo k porušení Listiny základních práv a svobod a právního státu. Domníváme se, že princip, kdy jedna skupina rodičů je diskriminována proti druhé, je proti ústavnímu pořádku. A nemůže být tolerován, jen proto, že to vyhovuje politice některé strany či hnutí,“ uvedl jeden z iniciátorů stížnosti senátor Lumír Kantor.

Předseda KDU-ČSL Marek Výborný je rád, že se podařilo navýšit rodičovský příspěvek, ale nesouhlasí s tím, že zhruba 70 tisíc rodin na něj nemá nárok. „Od začátku jsme usilovali o vyšší rodičovskou a jsme opravdu rádi, že rodiče dostanou víc peněz. Ale nepřijde nám fér diskriminovat maminky a tatínky, kteří se již museli vrátit do zaměstnání,“ řekl šéf lidovců.

Podle Kantora by žádný stát neměl měnit pravidla hry během jejího průběhu. „Proto senátoři KDU – ČSL spolu s jinými podají ústavní stížnost pro nerovné zacházení ve spojení s právem rodičů na pomoc státu dle čl.32 odst.5 Listiny základních práv a svobod,“ dodal lidovecký senátor.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vinklátová (SLK): Našim muzeím a galerii se daří sbírkové fondy obohacovat

16:47 Vinklátová (SLK): Našim muzeím a galerii se daří sbírkové fondy obohacovat

Výstava na kraji ukáže medaile, plakety a kované plastiky ze Severočeského muzea