Dobré odpoledne, vážený pane předsedající, vážené kolegyně, vážení kolegové.
Teď jsme slyšeli od pana ministra zdůvodnění. Tento zákon, jak já říkám, je přijímaný na jedno použití, tzn. jenom má stanovit právní rámec, aby mohla být realizovaná nutná opatření k řešení současné epidemie onemocněním COVID-19. Dnem účinnosti tohoto zákona se vyhlašuje stav tzv. pandemické pohotovosti a § 1 až 8, jejich ustanovení pozbývají platnosti 28. února 2022. Je to zákon, který bude platný a účinný pouze jeden rok, pokud bude schválen.
Tento zákon umožňuje ministerstvu zdravotnictví, krajským hygienickým stanicím, i Hygienické stanici hl. m. Prahy přijímat a nařídit mimořádná opatření, která na jednu stranu mohou přikázat určité činnosti, na straně druhé zakazují nebo omezují jiné činnosti, jiné služby či stanovují jejich podmínky. Dále zákon popisuje všechny tyto modality, které jsou v tomto návrhu. Nařízení těchto mimořádných opatření, a to je důležité, mohou být jen v nezbytně nutném rozsahu a na nezbytně nutnou dobu. V odůvodnění, a to je to, co vždycky bylo problémem, teď, když Ústavní soud některé tyto věci, tato mimořádná opatření rušil nebo zpochybnil, tak je důležité, že tento zákon říká, že musí být všechny řádně zdůvodněny na základě aktuální analýzy epidemiologické situace s vymezením jasných rizik činnosti atd.
Mimořádná opatření vyhlašuje ministerstvo zdravotnictví pouze po předchozím souhlasu vlády a součástí našeho pozměňovacího návrhu je, že i tato ustanovení se vztahuje na krajské hygienické stanice a na Hygienickou stanici hl. m. Prahy. Jedině v mimořádných případech, kde je možnost prodlení, mohou tito dotčení vyhlásit tento stav bez souhlasu vlády a může to trvat jenom maximálně 48 hodin a poté vláda buď musí schválit nebo tato mimořádná opatření přestanou platit.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: PV