Senátor Linhart: Hlavní problém je kritická nedostupnost zdravotních služeb v regionech

25.02.2021 2:47 | Zprávy

Projev na 6. schůzi Senátu 24. února 2021 k návrhu zákona o mimořádných opatřeních při epidemii onemocnění COVID-19 a o změně některých souvisejících zákonů

Senátor Linhart: Hlavní problém je kritická nedostupnost zdravotních služeb v regionech
Foto: senat.cz
Popisek: Zbyněk Linhart

Vážená paní předsedající, milé kolegyně, vážení kolegové, vážený pane ministře, já budu krátký. Budu mít jednu poznámku, která nejde přímo k zákonu, ale k té situaci, která z té pandemické situace vychází. Na pozadí pandemie poslední rok projednáváme i tady v Senátu, ale bohužel z velké části to běží mimo nás, velké peníze z Evropské unie v hodnotě jednoho bilionu korun. Což je velká suma peněz a v zásad to jde mimo parlament.

My dnes na výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí jsme projednávali jednu jeho část. Projednáváme to myslím v několika výborech, a to je tzv. Národní plán obnovy, který vedle toho Reactu EU má reagovat na pandemii a na důsledky, které z toho plynou. V sumě jde v této části o těch zhruba sto sedmdesát pět miliard plus pětadvacet miliard z Reactu. Což jsou relativně velmi rychlé peníze.

A co je hlavní problém v pandemii, a myslím, že teď to vidíme poslední rok a vidíme to v posledních měsících, v posledních týdnech určitě každý den v televizi především ve zdravotnictví. To je nedostupnost, kritická nedostupnost zdravotních služeb v regionech. Vidíme, jak se převážejí pacienti z regionálních a okresních nemocnic trochu zvláštně do jiných nemocnic zase v regionech, namísto spíš těch fakultních, kde velmi často slyšíme od ředitelů – někdy mi to přijde až skoro výsměšně, když říkají, jak mají volné kapacity. Ale je pak zvláštní, že sem do těch fakultních nemocnic ti pacienti moc nesměřují, ale směřují přes celou republiku do dalších regionálních, těch menších nemocnic.

A výsledkem v tom Národním plánu obnovy, v té oblasti zdravotnictví je vlastně co? Je tam dvacet miliard celkem na zdravotnictví, pět miliard je na exkluzivní výzkum, těch patnáct miliard, které jsou v té kapitole 6, tak v té 6.1 se můžeme dočíst o investicích na území hlavního města Prahy, o super specializované péči, o nejmodernější péči, o optimalizaci vzdělávání atd. To je osm miliard. A potom o vzniku Onkologického centra atp.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: PV

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rozvoral (SPD): Výdaje na obranu musí být účelné

6:23 Rozvoral (SPD): Výdaje na obranu musí být účelné

Hnutí SPD důrazně varuje před nezodpovědným navyšováním výdajů na obranu, ke kterému se ČR zavázala …