Senátor Malý: Cyklisté by měli dostat stejnou šanci jako vodáci

25.04.2019 17:22

Cyklisté by měli ve vztahu ke dvěma pivům nebo dvěma deci vína dostat podle senátora Jaroslava Malého stejnou šanci jako vodáci. Senátor Jaroslav Malý je zpravodajem návrhu zákona, který projednají poslanci na aktuální schůzi PSP ČR.

Senátor Malý: Cyklisté by měli dostat stejnou šanci jako vodáci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor Jaroslav Malý

Novela zavádí mírnou toleranci alkoholu pro cyklisty na cyklostezkách a silnicích III. tříd do výše 0,5 promile alkoholu v krvi. „Vyzývám poslance, aby podpořili náš senátní návrh, srovnali podmínky pro turistiku vodáků a cyklistů a zamezili policejní šikaně tam, kde nemá místo,“ říká senátor a profesor vnitřního lékařství Jaroslav Malý.

Návrh zákona senát schválil loni v listopadu. Rozhodnutí předcházela několikaletá diskuse podpořená statistikami nebo věcnými argumenty. Z nich mimo jiné vyplynulo, že kritickou hladinou alkoholu v krvi, po které prudce stoupá počet nehod zaviněných cyklisty, je 1‰. Například z 103 821 nehod, které v roce 2017 Policie ČR vyšetřovala, jich cyklisté s hladinou do 0,5‰ způsobili 71, což je 68 tisícin všech případů. Pro srovnání: Lesní a domácí zvířata zavinila v roce 2017 12 494 nehod, což je 12 % případů.

„Z tohoto pohledu můžeme brát 1‰ jako cut off hranici a navrženou hodnotu 0,5 ‰ za zcela bezpečnou, dokonce ještě s rezervou,“ vysvětluje senátor Jaroslav Malý. Narychlo spíchnutý návrh ODS o toleranci 0,5 promile alkoholu v krvi u všech řidičů na všech typech komunikací považuje senátor za populistický. „Chybí mi tady jakákoliv dlouhodobá diskuse podepřená například statistikami nehodovosti. Je to nepřijatelný předvolební pokus zaujmout voliče, který navíc nemá skoro žádnou šanci na prosazení,“ komentuje snahu ODS senátor Malý.

Senátor je přesvědčený, že se Češi dokáží chovat stejně zodpovědně jako třeba Rakušané nebo Němci. „Věřím tomu, že náš senátní návrh najde rychlou podporu i v poslanecké sněmovně, aby podle ní cyklisté mohli jezdit ještě letos,“ uzavírá profesor Malý, jehož ambicí je do budoucna vyvolat diskusi o povinnosti nosit ochrannou cyklistickou přilbu pro všechny generace. V případě smrtelných úrazů nemělo helmu v Česku v roce 2017 84 % zemřelých cyklistů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rejmont (TOP 09): Národ se probouzí?

16:27 Rejmont (TOP 09): Národ se probouzí?

Včera od 18:30 hodin proběhla v Praze velká demonstrace. Tentokrát na Václavském náměstí, kde se jí …