Senátor Malý: Pacienti s těžkými psychózami kouří, protože jim to pomáhá

15.11.2018 19:20 | Zprávy

Projev na 2. schůzi Senátu 15. 11. ke změně návrhu zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek.

Senátor Malý: Pacienti s těžkými psychózami kouří, protože jim to pomáhá
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor Jaroslav Malý

Děkuji mockrát. Vážený pane předsedající. Vážené senátorky, vážení senátoři, vážená skupino navrhovatelů senátorů. Obsah senátní novely jste slyšeli z úst navrhovatele. Jedná se o novelu zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek a budu velmi stručný a velmi slušný, ale přesto musím říci, že navrhovatelé – jak to říci slušně – mnoho práce na tom návrhu neudělali, protože obsahově včetně důvodové zprávy je totožná s návrhem poslance Marka Bendy a další sněmovní tisk č. 87, který byl Poslanecké sněmovně předložen 14. února 2018 na prvním čtení a na 13. schůzi 8. volebního období dne 28. května zamítnut. Takže je to situace, kterou musím úvodem zmínit. Cílem je umožnit kouřit v malých provozovnách, cílem je usnadnit výdělky a živobytí hospodám na venkově a vyčlenit něco jako kuřárny pro restaurační zařízení. Musím říci, že legislativní podmínky, které tam byly uvedeny v té sněmovně, bude muset vláda pravděpodobně vyslovit i v případě, že by byl předložen senátní návrh. Čili stejné legislativní podmínky pravděpodobně předloží i vláda. Navrhované změny jsou jednak v rozporu se zákonem o ochraně zdraví před škodlivými účinky a jednak nejsou v souladu ani s článkem 8 Rámcové úmluvy Světové zdravotnické organizace o kontrole tabáku publikované v roce 2012, ze kterého vyplývá závazek ČR zajistit komplexní ochranu před expozicí tabákovými kouři na veřejných a dalších místech.

Tady bych trošičku odbočil a řekl bych, že nemám nic proti kuřákům a proti jejich návyku. Jejich receptorové zařízení je na nikotin zvyklé a přišel bych o pacienty. Čili není to nic proti. Nemám nic proti kuřákům. Jenom jde o ochranu zdraví, prosím pěkně, hovoříme o ochraně zdraví, nikoliv o kouření jako takovém. To je společenský zvyk a s tím já problém velký nemám. Chtěl bych říci, že má to formální i obsahové nedostatky a formální je především to, že je to totožné, prakticky totožné obsahově se zamítnutou novelou poslance Bendy. Přestože byl tady citován dodatek Ústavního soudu, tak závěr Ústavního soudu je takový, že zákon o ochraně zdraví podpořil, jenom si vyhradil podmínku o jiných podmínkách, jak se to dalo udělat. Autoři se bohužel nevyrovnali se občanským zákoníkem a ustanovení stavebního zákona, čili jsou tam věci, které nejsou jenom slovíčka a pojmy. Jsou to nesrovnalosti s občanským a stavebním zákonem.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Scheinherr (Praha sobě): Kupte Bubny, v Hamburku to šlo

12:12 Scheinherr (Praha sobě): Kupte Bubny, v Hamburku to šlo

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k prodeji jednoho z největších pražských brownfieldů