Senátor Malý: Spravedlivě pro všechny. Rozšíření rodičovského příspěvku podporuji

6. 12. 2019 6:28

Plénum Senátu projednávalo navýšení rodičovských příspěvků o 80 000 Kč. Proti poslaneckému návrhu, který přidává peníze jen rodičům, kteří příspěvek v současnosti pobírají nebo budou pobírat, Senát navrhuje dát 80.000 Kč i rodičům, kteří už příspěvek vyčerpali a jejich dítěti nebude v lednu 2020 více než 4 roky.

Senátor Malý: Spravedlivě pro všechny. Rozšíření rodičovského příspěvku podporuji
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor Jaroslav Malý
reklama

„Navzdory svým drobným pochybnostem o financování této pro státní kasu dražší varianty návrh podpořím. Cokoli jiného by mi připadalo asociální a nespravedlivé,“ uvedl ještě před projednáním tohoto bodu nestraník zvolený za ČSSD a člen sociálního výboru prof. MUDr. Jaroslav Malý, CSc.

Senátní Výbor pro zdravotnictví a sociální politiku se jednohlasně shodl na doporučení senátního pozměňovacímu návrhu k vládní novele, který rozšiřuje okruh rodin s nárokem na vyšší příspěvek i retrospektivně. „Například důchody se valorizují v podstatě každý rok. Minimálně o úroveň inflace, aby příjemci těchto dávek nedostávali reálně čím dál méně peněz. Rodičovský příspěvek se nezvýšil již od roku 2013, takže je to opravdu potřeba,“ pokračuje Jaroslav Malý.

„U takových změn je vždy dlouhá diskuze o tom, kde udělat dělící čáru. Kdo si na ty peníze sáhne a kdo už ne. Rodičovský příspěvek máme od toho, aby finančně podpořil rodiny, které pečují o malé děti. Pokud je dělící čára na 4 letech věku dítěte, měli bychom přidat všem rodičům těchto dětí. Vynechat z toho ty, kteří již starou výši příspěvku vyčerpali, by nebylo fér. Zůstávají s dětmi stejně doma, platí stejné peníze za stejné pleny a výživu,“ doplnil Jaroslav Malý.

Novela se vrátí zpátky do Poslanecké sněmovny. Ta pak může návrh schválit ve stejném znění jako minule, nebo může přijmout senátní verzi. Navýšení rodičovského příspěvku má v Poslanecké sněmovně podporu napříč stranami, takže je nepravděpodobné, že by rodičovský příspěvek v jedné nebo druhé podobně nebyl schválen.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hejtmanka Stráská: Kraj má smlouvu na dodávku 77 tisíc litrů dezinfekce

20:57 Hejtmanka Stráská: Kraj má smlouvu na dodávku 77 tisíc litrů dezinfekce

Pokryje tím požadavky zdravotníků, sociálních služeb a dopravců.