Horní komora parlamentu na svém zasedání 12. 10., byť v diskuzi zazněla řada výhrad, v prvním kole novelu podpořila. Zároveň však zkrátila lhůtu na její projednání ve zdravotnickém výboru tak, aby mohla projít schvalovacím procesem koncem listopadu. Pak bude záležet na tom, zda ji stihne včas projednat nová Sněmovna PČR.
„Samozřejmě je nutné doladit některé problémy a nedostatky,“ říká MUDr. Pavel Čermák, Ph.D., asistent a konzultant senátora Zdeňka Nytry pro oblast zdravotnictví. Přesto je přesvědčen, že e-recepty přispějí nejen ke zlepšení komfortu pro pacienty, ale zvýší také možnost kontroly lékařů směrem k nim.
V čem spatřujete pozitiva elektronických receptů?
P. Čermák: Jednou z funkcí elektronického receptu by mělo být vytvoření lékového záznamu pacienta. Přístup do záznamu, v němž by byly evidovány předepsané léky, by měl pacient a mohl by ho povolit i lékaři. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) si od této funkce slibuje možnost odhalení duplicit předepsaných léků (v případě, že pacient navštíví více lékařů a nechá si u nich předepsat stejný medikament) či kontroly nežádoucího vzájemného působení léčiv.
Nemůže dojít ke zneužití citlivých údajů?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV