Senátor Vilímec: I v tomto případě by bylo vhodné využít princip třikrát a dost

26.10.2021 17:51

Projev na 17. schůzi Senátu 26. října 2021 k změně Ústavy České republiky

Senátor Vilímec: I v tomto případě by bylo vhodné využít princip třikrát a dost
Foto: ODS
Popisek: Vladislav Vilímec

Vážená paní místopředsedkyně, vážené paní senátorky a senátoři,

hospodářský výbor, respektive výbor pro hospodářství, zemědělství a dopravu, projednal tento poslanecký návrh zákona novely Ústavy již 11. března 2020. A po úvodním slově zástupce skupiny poslanců Lukáše Černohorského, po mé zpravodajské zprávě výbor doporučuje Senátu Parlamentu ČR návrh ústavního zákona zamítnout. Určil zpravodajem k projednání na situaci Senátu výboru mou osobu. Jinak bych chtěl jenom velmi stručně doplnit, že se vlastně jedná o ten jeden z těch dvou návrhů zákonů, týkajících se rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu.

Jeden byl ten ústavní, to je onen návrh, který teď projednáváme, druhý byl ten běžný návrh zákona novely zákona o Nejvyšším kontrolním úřadu, který Senát odmítl, respektive zamítl. A Poslanecká sněmovna, ještě v době, kdy to mohla projednat, do toho 21. října, sice toto zamítnutí na tento tisk dala na program, ale nevyužila možnosti toto zamítnutí nebo tento návrh zákona v Poslanecké sněmovně projednat, čímž se celá věc uzavřela. V logice i toho druhého zákona, který jsme zamítli, tak skutečně navrhuji a jsem přesvědčen, že je formálně na místě potřeba zamítnout i tento návrh zákona. Těch důvodů je celá řada, to bychom se vraceli k té debatě, která tady probíhala. Která tady probíhá mnoho let.

Já v té zpravodajské zprávě, kterou jsem vypracovával na hospodářském výboru, tak jsem počítal, kolikrát od roku 2002 nebo 2001 se projednával návrh novely Ústavy a byly pokusy o rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu. Bylo to pětkrát nebo šestkrát. Soudím, že by bylo vhodné i v tomto případě využít princip třikrát a dost. Protože to je vlastně nekonečný příběh neustálé debaty o tom, jestli se má rozšířit pravomoc Nejvyššího kontrolního úřadu směrem především k obcím, směrem ke krajům. Tu debatu můžeme znovu podstoupit, ale myslím, že Senát, jako mnohokrát, vždycky takové pokusy odmítl. A já věřím, že odmítne i tentokrát.

Děkuji za pozornost.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prokšanová (KSČM): Děkujeme - nezapomínáme. Nikdy!

6:03 Prokšanová (KSČM): Děkujeme - nezapomínáme. Nikdy!

Kdo nás osvobodil? A komu to nemáme zapomenout? Snad nám ministryně Černochová napoví!