Senátorka Chalánková: K základním lidským právům dítěte patří právo znát svého otce a matku

15.12.2021 21:00 | Zprávy

Projev na 18. schůzi Senátu dne 15. prosince 2021 k návrhu změny zákona o mezinárodním právu soukromém.

Senátorka Chalánková: K základním lidským právům dítěte patří právo znát svého otce a matku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátorka Jitka Chalánková

Děkuji za slovo, pane předsedající, dovolte, abych uvedla tento návrh nejprve v takovém širším kontextu. 

Zákon o mezinárodním právu soukromém je norma, která říká, zda český soud smí, popř. musí se zabývat kauzou s přesahem do zahraničí, podle jakého práva ji má řešit. Fakticky je to sbírka kolizních norem v oblasti soukromého práva. Spolu s občanským zákoníkem a zákonem o obchodních korporacích patří k balíku tří zákonů, které tvoří občanský zákoník v širším slova smyslu, byly přijaty společně jako velká reforma občanského práva v roce 2012.

Pan senátor Láska chce změnit § 63 tohoto zákona o mezinárodním právu soukromém tímto způsobem. Jestliže v době osvojení byl osvojitel, některý z osvojitelů nebo osvojenec státním občanem ČR, uznávají se cizí rozhodnutí o osvojení v ČR, jestliže se to nepříčí veřejnému pořádku a nebrání tomu výlučná pravomoc českých soudů, teď škrtá větu, a osvojení by bylo přípustné i podle hmotně právních ustanovení českého práva. Konec této věty. Pro řízení o uznání platí ustanovení § 16 odst. 2. Tam jsou další odstavce, nebudu teď už... Je dost pokročilá hodina.

Novela pana senátora Lásky se týká výhradně párů, kde figuruje někdo s českým občanstvím. K čemu by to vedlo? Přímé důsledky. Dnes, když si stejnopohlavní pár osvojí v zahraničí dítě, nemůže toto osvojení v ČR zlegalizovat. Podle českého práva smí osvojit jen manželé a jenom ve výjimečných případech jednotlivec, to je specifické, ale i zde zákon sleduje situace, které mohou nastat přirozenou cestou.

Podle českého práva manželi smějí být pouze muž a žena. To znamená, že osvojení dítěte stejnopohlavním párem vč. registrovaného páru není podle hmotně právních ustanovení českého práva přípustné. To, aby osvojení bylo přípustné i podle hmotně právních ustanovení českého práva, je podle § 63 zákona o mezinárodním právu soukromém nezbytnou podmínkou uznání osvojení českým soudem. Pokud tato podmínka odpadne, jak navrhuje pan senátor Láska, český soud bude povinen adopci stejnopohlavním českým párem v zahraničí uznat. A nepřímým důsledkem podle § 63 není podmínka souladu s českým právem jedinou podmínkou pro uznání adopce stejnopohlavním párem. Druhou podmínkou je soulad s veřejným pořádkem.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Radek Rozvoral byl položen dotaz

Ke zvýšení porodnosti

Zajímalo by mě, zda také jako strana nějak řešíte to, jak usnadnit rodičům, kteří se starají o malé děti to, aby mohli pracovat a zároveň se starat o děti, které se o sebe ještě sami postarat nedokážou? Tím myslím, když vám skončí rodičovská, protože i to je podle mě dost problém, který je ale polit...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Koudelka (Trikolora): Konec 2. světové války v Evropě byl 9. května 1945

8:05 Koudelka (Trikolora): Konec 2. světové války v Evropě byl 9. května 1945

Na základě zákona ze 7. 5. 1946 se konec války u nás slavil 9. května až do roku 1991, kdy na návrh …