Senátorka Chmelová: Skvělá zpráva pro Zahradní Město - Revitalizace prostranství u OC Cíl je konečně tady

22.03.2019 22:41

Vážení obyvatelé Zahradního Města, milí sousedé, možná si někteří pamatujete, jak jsme spolu ještě před pár měsíci osobně hovořili u obchodního centra Cíl a společně si stěžovali na zanedbaný a pro osoby se sníženou mobilitou i nebezpečný stav chodníků v jeho okolí.

Senátorka Chmelová: Skvělá zpráva pro Zahradní Město - Revitalizace prostranství u OC Cíl je konečně tady
Foto: TV Prima
Popisek: Nově zvolená senátorka za Prahu 10 Renata Chmelová /KDU-ČSL, Pir, DPD, LES/
reklama

Nejen jako starostka MČ Praha 10 ale i jako občanka Záběhlic mám proto velkou radost, že již v nadcházejících dnech bude po mnoha letech průtahů a nekonečných odkladů konečně zahájena revitalizace celého veřejného prostranství u obchodního centra Cíl.

Jelikož bylo obchodní středisko Cíl vystavěno v 60. letech minulého století a od té doby prošlo jen řadou dílčích úprav, je v současnosti – po téměř půl století – nutná kompletní obnova prostranství. Za hranicí životnosti je totiž nejen povrch, ale kompletní obnovu potřebuje i městský mobiliář, který je buď zastaralý, nebo neodpovídá současným potřebám obyvatel.

Základní myšlenkou vítězného návrhu od architektonické kanceláře Ti2, je dát prostoru jednotnou, srozumitelnou a snadno zapamatovatelnou identitu, zohlednit požadavky všech věkových kategorií na kvalitu veřejného prostoru, nestavět žádné překážky a být bezbariérový. Součástí úprav tak bude zejména úprava povrchů, výsadba nových stromů v pravidelném rastru, vytvoření odpočinkového místa u knihovny, malé herní plochy, ale i míst vhodných pro sousedská setkání.

Každá větší revitalizace bohužel způsobuje po dobu realizace určitá omezení. V průběhu stavebních prací je nutné očekávat omezení v přístupu do přilehlých nemovitostí a institucí, např. do pobočky městské knihovny či obchodního centra. S ohledem na rozsah a průběh prací bude též omezen průchod objektem Rezidence Topolová. Naší snahou ale bude délku těchto omezení maximálně zkrátit.

Jedním z prvních kroků bude i nepopulární odstranění některých ze stávajících stromů. Jednat se bude celkem o sedm stromů, které nejsou v optimální zdravotní kondici či neodpovídají běžné skladbě dřevin vhodných pro městské prostředí. Prosperující stromy, jako jsou dva javory, budou zachovány a po dobu stavby chráněny. Po dokončení úprav v tomto prostoru bude vysazeno dvanáct nových stromů.

Na podobě této revitalizace jste se aktivně podíleli my – občané Prahy 10 – již v roce 2014 v rámci participačních setkání s veřejností. Finální podoba úprav byla do jisté míry ovlivněna i na základě jednání s vlastníky okolních objektů. Jsem ale moc ráda, že nové vedení radnice dalo věci do pohybu za tak krátkou dobu a že ještě do konce letošního roku vdechneme nejen obchodnímu centru Cíl, ale i celému Zahradnímu Městu nový život.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pikal (Piráti): Návrhy na ocenění

22:31 Pikal (Piráti): Návrhy na ocenění

Projev na 56. schůzi Poslanecké sněmovny dne 9. 7. 2020 k návrhům Poslanecké sněmovny na propůjčení…