Senátorka Horská: Nezdržovat, rychle projednat a pomoci těm, na koho dopadla koronakrize

11.04.2020 10:15

Jednorázový příspěvek ve výši 25 tisíc korun dostanou od státu kvůli koronavirové krizi osoby samostatně výdělečně činné. Po Sněmovně schválil návrh také Senát. Předlohu už podepsal i prezident Miloš Zeman.

Senátorka Horská: Nezdržovat, rychle projednat a pomoci těm, na koho dopadla koronakrize
Foto: Hans Štembera
Popisek: Místopředsedkyně Miluše Horská

„K projednávaným návrhům bychom měli připomínky, ale zákony jsme podpořili. Chceme, aby se zlepšovala situace našich občanů, tady je třeba rychlost,“ sdělila první místopředsedkyně klubu a také strany Šárka Jelínková.

„Přednostně jsme se zabývali třemi zákony, které Sněmovna schválila v úterý ve stavu nouze,“ uvedl předseda senátorského klubu KDU-ČSL a nezávislí Petr Šilar. Podle jeho slov je na místě podpořit taková opatření vlády, která se týkají stabilizace zaměstnanosti, podpory pracovních míst u firem i bezúročných úvěrů pro firmy.

„Nezdržovat, rychle projednat a pomoci těm, na koho dopadla koronakrize. Taková je dnešní schůze Senátu za nouzového režimu. Odsouhlasili jsme i pomoc pro OSVČ," okomentovala jednání horní komory senátorka za KDU-ČSL a místopředsedkyně Senátu Miluše Horská.

Senát tak přijal jednorázový příspěvek 25 000 korun jako kompenzaci pro OSVČ. S žádostí o příspěvek se mohou tyto osoby osobně nebo elektronicky obrátit na finanční úřady. Podporu získal také návrh na změnu pravidel zaměstnanosti, který umožňuje nezaměstnaným se hlásit do evidence uchazečů o zaměstnání i na dálku. Firmy, které zaměstnávají postižené, také nemusejí dokládat bezdlužnost kvůli státním příspěvkům na jejich mzdy a dalším dotacím. Podobně to bude platit i pro firmy, které požádají o příspěvky na mzdy zaměstnanců v rámci takzvaného kurzarbeitu.

Senát také v doprovodném usnesení vyzval ministryni financí Alenu Schillerovou, aby v co nejkratší době připravila změnu zákona o příspěvku. Senátoři chtějí, aby zákon zahrnoval i lidi, kteří podnikají a současně s tím mají i zaměstnání.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prezident Zeman: Těším se na setkání při stoletých narozeninách

22:27 Prezident Zeman: Těším se na setkání při stoletých narozeninách

Poděkování prezidenta republiky armádnímu generálovi v. v. Emilu Bočkovi