Šimral (Piráti): Praha podpoří intenzivní kurzy češtiny pro žáky s odlišným mateřským jazykem

06.09.2021 10:46

Školy v Praze 6 a Praze 8 budou od září pokračovat v intenzivních kurzech pro žáky s odlišným mateřským jazykem. Praha je podpoří částkou přes 700 tisíc korun.

Šimral (Piráti): Praha podpoří intenzivní kurzy češtiny pro žáky s odlišným mateřským jazykem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vít Šimral

Radou hl. m. Prahy byl dnes schválen tisk na poskytnutí dotace z rozpočtu hl. m. Prahy městské části Praha 6 a městské části Praha 8 na pokračování intenzivních kurzů výuky českého jazyka pro žáky základních škol s odlišným mateřským jazykem.

Anketa

Jakou školní známkou ohodnotit vládu Andreje Babiše?

66%
8%
3%
3%
16%
hlasovalo: 8676 lidí

Celkem se jedná o částku 732 tisíc korun, kdy každá ze zmíněných městských částí obdrží částku 366 tisíc korun na období od 1. září do 31. prosince 2021.

Podle pražského radního pro oblast školství Víta Šimrala je záměrem tohoto výukového kurzu hlavně poskytnout žákům, kteří jsou bez základní znalosti českého jazyka, dostatečnou výuku k tomu, aby se mohli rychle a efektivně začlenit do českého vzdělávání. „Z důvodu neznalosti jazyka se zpočátku takřka nemohou vůbec účastnit školní výuky a zároveň často ve škole selhávají, což právě dokážou rychle změnit,” uvedl.

Realizace prvního kurzu probíhá již od září 2018 v Základní škole Marjánka v Praze 6 a od září 2019 byl kurz otevřen i v Základní a mateřské škole Lyčkovo náměstí v Praze 8.

„Už z prvního roku kurzu v ZŠ Marjánka vyplynulo, že není možné v jedné skupině vzdělávat žáky s různou úrovní jazykových kompetencí. Přístup k žákům s odlišným mateřským jazykem vyžadoval natolik odlišné výukové strategie, že nebylo možné skloubit efektivně jejich výuku ani při použití velmi individualizovaného přístupu. Na základě tohoto poznatku byla cílová skupina rozdělena mezi dvě uvedené školy, aby zajistily výuku psaní a čtení v českém jazyce právě pro ty děti, které to neovládají. Takové kurzy jsou pro nás klíčové, aby Praha i nadále byla městem, které dokáže rychle integrovat žáky přicházející ze zahraničí,” doplnil radní Vít Šimral.

Výuka českého jazyka probíhá dopoledne 4 hodiny denně v délce rozpětí 3 až 5 měsíců, místo výuky v kmenové škole. Naplněnost kurzu je kolem 10 žáků, kdy kurzem může projít přibližně 30 žáků za rok. V prvním pololetí 2021 byly kurzy realizovány distančně, formou online výuky. Od září se předpokládá, že bude postupováno podle aktuálních vládních opatření proti šíření nemoci covid-19.

Přestože ke dni 1. září 2021 vejde v platnost nová vyhláška č. 271/2021 Sb., kterou se mění vyhláška č. 14/2005 Sb., o předškolním vzdělávání, ve znění pozdějších předpisů, a vyhláška č. 48/200 Sb., o základním vzdělávání a některých náležitostech plnění povinné školní docházky, ve znění pozdějších předpisů, která nastavuje mimo jiné nový systém financování a realizace jazykové přípravy pro cizince, budou intenzivní kurzy českého jazyka jako druhého jazyka na dotčených školách nadále financovány z rozpočtu hl. m. Prahy, neboť se jedná o intenzivní a specifickou přípravu žáků s odlišným mateřským jazykem.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Jan Zahradil byl položen dotaz

Proč už nekandidujete?

Bylo to vaše rozhodnutí? Já mám spíš dojem, že proto, že říkáte věci narovinu a ne vždy se vyjadřujete kladně na účet této vlády vás jednoduše odstavili, protože tato vláda jiné názory nepřipouští.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Novák (ANO): Proč jste nezařadili kratom na seznam zakázaných látek?

21:03 Novák (ANO): Proč jste nezařadili kratom na seznam zakázaných látek?

Projev na 94. schůzi Poslanecké sněmovny 27. února 2024 - návrh na zařazení bodu Informace ministra …