Skopeček (ODS): Odmítáme zkomplikovat daně 3. sazbou DPH

05.07.2014 6:31

ODS rozhodně nepodpoří omezení výdajových paušálů pro OSVČ. Zhoršovat podmínky pro živnostníky, to nepřinese české ekonomice nic pozitivního. Srovnávat v této souvislosti povinné odvody zaměstnanců a OSVČ není férový přístup. Živnostníci na rozdíl od zaměstnanců nejsou chráněny zákoníkem práce, nemají zaručený příjem, výpovědní lhůtu či placené přesčasy. Vláda tímto krokem zvyšuje riziko nárůstu nezaměstnanosti.

Skopeček (ODS): Odmítáme zkomplikovat daně 3. sazbou DPH
Foto: Archiv JS
Popisek: Jan Skopeček
reklama

ODS nepodpoří ani zavedení třetí sazby DPH pro vybrané produkty. Považujeme třetí sazbu za nesystémový prvek, který dále nepřehlední již tak komplikovaný daňový systém. Třetí sazba s sebou přinese vyšší administrativní náklady jak pro daňové poplatníky, tak pro správce daně. ODS namísto toho preferuje jednotnou sazbu DPH ve výši 15 % s možnou výjimkou pro léky.

V souvislosti s odložením tzv. Jednotného inkasního místa je zejména nutné připomenout, že se odkládá i zrušení konceptu tzv. superhrubé mzdy. To znamená vyšší daňové zatížení poplatníků. Vláda by měla přiznat, že zvyšuje daňové břemeno.

Kroky vlády v daňové oblasti ukazují, že se zabývá pouze dílčími opatřeními a změnami. Vládě chybí komplexní pohled a názor na podobu daňového systému. Je rovněž zřejmé, že vláda se v otázce rozpočtu soustředí jen na příjmovou stranu rozpočtu se snahou pouze vysát z ekonomiky a od daňových poplatníků víc peněz. Větší nebo alespoň stejnou pozornost by ale vláda měla věnovat výdajové straně rozpočtu, ve které je podle ODS klíč ke konsolidaci veřejných financí. Toho ale není tato vláda schopna, a kvůli tomu navrhuje 100 miliardové schodky rozpočtů i v dobách obnovujícího se hospodářského růstu.

Jan Skopeček
ekonomický expert ODS

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: ODS
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministr Petříček: Zatímco příznivců oslav rok od roku přibývá, řady hrdinů bohužel řídnou

22:21 Ministr Petříček: Zatímco příznivců oslav rok od roku přibývá, řady hrdinů bohužel řídnou

Plzeň si s ministry zahraničí USA a ČR připomněla osvobození a konec války