Skopeček (ODS): Vláda našla řešení důchodové reformy ve zvyšování daní

16.01.2015 14:59

ODS je razantně proti zvyšování majetkových daní a daňové zátěže živnostníků za účelem krytí schodků důchodového systému, jak ve čtvrtečním pořadu České televize Události, komentáře navrhl předseda důchodové komise Martin Potůček.

Skopeček (ODS): Vláda našla řešení důchodové reformy ve zvyšování daní
Foto: Archiv JS
Popisek: Jan Skopeček

Schodek průběžného pilíře důchodového systému je dlouhodobý a v čase se zhoršující problém vycházející z demografického trendu stárnoucí společnosti a nelze ho v budoucnu řešit neustálým zvyšováním daňové zátěže. To je slepá ulička, která by v budoucnu přinesla obrovský generační konflikt mezi stále větším počtem penzistů očekávajících důchod hrazený z daní stále menší skupiny pracujících. Je třeba zdůraznit, že stávající úroveň daňového zatížení nedovoluje jeho další zvyšování bez ztráty motivace ekonomických subjektů k aktivitě, bez ztráty konkurenceschopnosti a bez dalších negativních jevů souvisejících s vyšším daňovým břemenem. Je zřejmé a neoddiskutovatelné, že penzijní systém musí prodělat systémovou změnu, jejíž podstatou by mělo být zvýšení podílu vlastních naspořených prostředků v průběhu produktivního života jednotlivce na důchod v postproduktivním věku.

Důchod není pojistná událost, ale logické pokračování života po završení jeho produktivní části, a tak by měl k tomu i každý jednotlivec přistupovat. Navrhovat zvyšování daňové zátěže ke krytí stále rostoucího schodku průběžného důchodového pilíře (za rok 2013 -49,7 mld. Kč.) je důkazem toho, že současná vláda a jí ovládaná důchodová komise žádnou představu o systémové změně penzijního systému nemá a narůstající deficit chce pouze "látat" navýšením daní. ODS jednoznačně odmítá navyšování daňové zátěže kvůli neschopnosti vlády připravit skutečné řešení neudržitelného penzijního systému.

Důchodová komise a vládní koalice dokázaly zatím pouze kritizovat kroky svých předchůdců a připravit rušení II. pilíře, který pravicové vlády prosadily. Jde o krátkozrakost, neodpovědnost a neschopnost řešit problémy společnosti, které jsou za horizontem nejbližších voleb a nemají potenciál přinést laciné volební zisky.

Jan Skopeček
ekonomický expert ODS

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: ODS

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hamáček (ČSSD): Uprchlický a migrační kompakt Česko k ničemu nenutí, ale pomáhají řešit migraci

12:22 Hamáček (ČSSD): Uprchlický a migrační kompakt Česko k ničemu nenutí, ale pomáhají řešit migraci

Globální kompakt o bezpečné, řízené a legální migraci a globální kompakt o uprchlících jsou reakcí m…