Šmarda (SOCDEM): Z cukru a biče zbývá už jen bič

05.01.2024 14:07 | Komentář

Počátkem roku přichází tradičně mnoho změn. Jsou to věci dobré i špatné, jak velí pravidlo vládnutí cukrem a bičem. Letos si však vláda spíše půjčuje slova klasika, že na chudý lid musí být přísnost. Cukru je tentokrát pro běžné lidí opravdu pramálo.

Šmarda (SOCDEM): Z cukru a biče zbývá už jen bič
Foto: Hans Štembera
Popisek: Michal Šmarda

Asi nemá smysl se vracet k tomu, co vše se zdražuje v důsledku změn DPH. Zrovna tak média podrobně informovala o tom, jak jsou na hlavu postavené změny v rodičovském příspěvku. Mění se i podmínky práce na dohodu, které také postrádají logiku – doplatí na ně z velké části studenti, rodiče s malými dětmi, lidé před důchodem a v důchodu. Od nového roku přicházejí změny v dani z nemovitostí, v důchodech, podpoře stavebního spoření apod.

Zastavím se ale u toho, o čem se už tolik nepíše, a k čemu se Ministerstvo práce a sociálních věcí skoro nevyjadřovalo. Jde o snížení příspěvku na bydlení. Tuto dávku mohli čerpat všichni, kterým náklady na bydlení vyskočily například v souvislosti s růstem cen energií.

Zažádat o něj mohli ti, pro něž rostoucí výdaje byly nad jejich možnosti. Ministerstvo se chlubilo, že žádost o dávku zjednodušilo a umožnilo její čerpání více domácnostem. Rok s rokem se ani nestačil sejít a všechno je jinak.

Ačkoliv ceny energií rozhodně neklesají, ale dál se zdražuje, příspěvek na bydlení se naopak omezil. Nově na něj více než deset tisíc domácností vůbec nedosáhne a těm ostatním se výrazně sníží. Samoživitelka s příjmem 23 tisíc a náklady na bydlení ve výši 16 tisíc korun dostane o 1400 korun méně. To je poměrně zásadní zásek do jejího rozpočtu a určitě není v dnešní době obhajitelný.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátorka Zwyrtek Hamplová: Když vás netěší, že máte pravdu

9:15 Senátorka Zwyrtek Hamplová: Když vás netěší, že máte pravdu

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k zahájení řízení Radou pro rozhlasové a televizní vy…