Co říká wikipedia? "Xenofobie je strach ze všeho neznámého, především z cizinců a všeho cizího (tedy z projevů odlišných kultur, zemí, náboženství, apod.), resp. všeho, co přichází z ciziny, případně co je (co pochází) mimo vlastní sociální útvar (skupinu, podnik, kmen, národ, stát apod.) Tento strach může přejít až v nenávist."
Strach z odlišnosti je přirozený. Když poprvé uvidíte něco, co jste dřív neviděli, logicky si udržíte odstup, než to dostatečně prozkoumáte. Mohlo by vás to totiž kousnout, uštknout, bodnout či jinak ohrozit. Moje máma se mi během mých mladých divokých punkových let přiznala, že když v 80. letech poprvé uviděla v Praze pankáče, bála se jich. Když jsem začal číro nosit já a dodal jí o téhle subkultuře nějaký informace, už to bylo vpohodě. Jistou xenofobii prokázal i Xi Xao, když našel láhev coca-coly, která právě představovala kontakt s jinou kulturou. To kouzlo je v tom, nezůstat xenofobem, ale snažit se onu "odlišnost" poznat, pochopit, informovat se, vzdělat se.
Strach z neznámého je přirozený. Pravděpodobně "trpí" xenofobií i ostatní živočichové na Zemi. Ten zásadní rozdíl je právě v informacích. Zvířata jistě také dokážou vstřebat nějaké ty informace a nějak si je předávat z generace na generaci, takže už pak vědí, která rostlina je jedlá a která ne. Uznejme, že dnešní člověk má nespočetněkrát větší možnost přijmout a zpracovat informace, než dřív. Člověk umí přemýšlet, akorát se mu často nechce. To víme už ze školy. Přemýšlení bolí.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Česká pirátská strana