Smutná (TOP 09): Matragi chce na Ořechovce novou vilu, radnice je proti

21.03.2015 15:34 | Zprávy

Společnost Matragi Design, s. r. o. chce na Ořechovce stavět zcela novou vilu. Požádala městskou část Praha 6 o vydání stanoviska k nově plánovanému domu pro účely dodatečného povolení stavby.

Smutná (TOP 09): Matragi chce na Ořechovce novou vilu, radnice je proti
Foto: Liboc.info
Popisek: Eva Smutná, zástupkyně starosty Prahy 6

Nový dům by měl vyrůst na místě, kde v roce 2013 byla původní vila v rozporu s vydaným stavebním povolením srovnána se zemí, údajně vlivem počasím způsobené havárie. Pozemky jsou součástí Památkové zóny Vilová kolonie Ořechovka. Radnice s předloženou podobou novostavby nesouhlasí.

Blanka Matragi pro pořad 168 hodin České televize, odvysílaný dne 16. 3. 2014 na ČT 1 od 21:25 hodin uvedla: „Já jako výtvarnice, která nastudovala tradicionalismus Ořechovky, já znám historii možná víc než všichni lidi v republice, jsem s velkým respektem k tomu, k té rekonstrukci, přistupovala a tam bude stát dům, který bude opravdu hoden Ořechovky.“

ČT Matragi

 

Zároveň pro ČT tehdy uvedla: „Prostě postaví se tam něco, co bude hodno mého jména, takže já nevím, proč furt řešíte něco, co už tam není. Pojďme budovat něco, co si stát zaslouží a co bude opravdu zapsáno jednou v budoucnosti do té historie. Děkuji vám, na shledanou!“.

Celá reportáž ZDE

Novostavbu nelze povolovat jako dodatečnou stavbu

Dne 5. 12. 2014 byla na podatelnu MČ Praha 6 doručena žádost zástupce společnosti Matragi Design, s. r. o. „o koordinované závazné stanovisko pro účely dodatečného povolení stavby.“ Jenže v žádosti, která měla být podle svého názvu pro účely dodatečného povolení stavby je požadováno stanovisko pro novostavbu rodinného domu. Není možné dodatečně povolovat zcela novou stavbu.

Stavba původního domu byla odstraněna a nová stavba nebyla zahájena. Jedná se v tuto chvíli o posuzování nové stavby, které bude probíhat v územním řízení a stavebním řízení. V územním řízení bude městská část Praha 6 účastníkem.

Na Ořechovce bez výjimek

Dne 16. 3. 2015 bylo odborem územního rozvoje městské části Praha 6 vydáno a zástupci společnost Matragi Design, s. r. o. také odesláno vyjádření, kde se konstatuje:

„Vzhledem k tomu, že původní objekt vily byl zdemolován včetně prvního nadzemního podlaží, pozbývá předchozí posouzení přístavby k objektu platnost. Nově předkládanou stavbu je z výše uvedeného důvodu nutné posuzovat jako novostavbu, která by měla splňovat veškeré předpisy a vyhlášky bez výjimek,“ řekla Eva Smutná (TOP 09), zástupkyně starosty Praha 6 pro územní rozvoj a plánování.

Z hlediska územního rozvoje je předkládaný záměr v rozporu s architekturou Památkové zóny Vilová kolonie Ořechovka:
stavba je oproti okolním vilám převýšena o jedno podlaží,
chybí regulovaný sklon střechy typický pro výstavbu objektů v kolonii,
podkroví nelze posuzovat jako podkroví, ale jako typické podlaží,
není dodržen vyhláškou daný rozsah zastavěnosti pozemku.

Závěr odboru územního rozvoje je pak jednoznačný: S dodatečným povolením stavby v předloženém rozsahu nesouhlasíme, nesouhlasíme s udělením výjimky ze zastavěnosti, minimální zásahy započaté stavby požadujeme odstranit.

Místo rekonstrukce demolice

Společnost Matragi Design, s. r. o. měla z listopadu 2013 povolenou rekonstrukci a dostavbu tehdy ještě stojícího domu. Vila však byla následně zbourána celá z důvodu údajné havárie a na místě zbyla díra v zemi. Nebylo dodrženo stavební povolení a místo povolených úprav byl objekt zbourán, konstatoval stavební úřad.

"Stavba" na Ořechovce

 

Jedna pokuta potvrzena, druhá zrušena

Za zbourání vily v ulici Pod Vyhlídkou 19 u vyhlášené lokality Prahy 6 – Ořechovky udělil v únoru 2014 stavební úřad Prahy 6 dvě pokuty. Jednu pokutu společnosti Matragi Design, s. r.o., která pozemek i původní vilu vlastní a druhou pokutu pak stavební firmě.

Výsledek? Obě pokutované strany se proti pokutě odvolaly. Stavební firmě odvolací orgán – magistrát hlavního města Prahy – pokutu potvrdil. V případě společnosti Matragi Design, s. r. o. odvolací orgán pokutu zrušil a řízení vrátil k novému projednání.

Stavební povolení ze dne 4. 2. 2013 ZDE

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Praha6.cz

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Mír na Ukrajině

Paní Konečná, dobrý den. Jednak gratuluji ke zvolení. Vy opakovaně tvrdíte, že EU má nástroje, jak ukončit válku na Ukrajině. Zajímá mě jaké? Podle mě EU nezmůže nic. A ještě co si myslíte o podmínkách, které si klade Rusko, aby válku ukončilo? Chce nejen část území Ukrajiny, ale požaduje i to, aby ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Loukota (TOP 09): Kapacity víceletých gymnázií vs. čtyřletých

10:21 Loukota (TOP 09): Kapacity víceletých gymnázií vs. čtyřletých

Nedávno v médiích proběhlo, že chce Praha navyšovat kapacity víceletých gymnázií. S tímto krokem nes…