Sobotka (ČSSD): Po volbách zachráníme české zdravotnictví

20. 9. 2013 13:32

Politické grémium ČSSD je znepokojeno prohlubující se krizí financování lůžkových zdravotnických zařízení, která dlouhodobým neřešením dospěla až ke kritické finanční situaci celé třetiny nemocnic v České republice a především k omezení dostupnosti zdravotní péče pacientům.

Sobotka (ČSSD): Po volbách zachráníme české zdravotnictví
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav Sobotka

Vinu za tento kritický stav nese jednoznačně pravicová vláda ODS a TOP09, zejména její ministr zdravotnictví Leoš Heger, který nečinně přihlížel dramatickému snižování rozpočtu zdravotnictví. Výsledkem je nynější desetimiliardový deficit veřejného zdravotnictví, který se stále zvyšuje. O více než 6 miliard Kč přišlo zdravotnictví zvýšením daně z přidané hodnoty, a to za situace, kdy nebyla už po čtyři roky navýšena platba za tzv. státní pojištěnce alespoň o inflaci. Následně způsobil ministr Heger drastickou úhradovou vyhláškou pro rok 2013 další propad příjmů nemocnic, mnohdy o více než 10%, a je tedy spolu s bývalým ministrem financí Kalouskem přímým viníkem jejich dnešní zoufalé finanční situace.

Za alarmující považujeme v této souvislosti především informace o skupování dluhů nemocnic soukromými finančními skupinami, jež by mohly vyústit až v pokusy o jejich vlastnické převzetí a faktickou privatizaci. Toto riziko je mnohem vyšší díky tomu, že v minulosti ODS, i přes odpor ČSSD, převedla řadu krajských nemocnic do formy akciových společností.

Pro ČSSD je kvalitní zdravotní péče dostupná všem občanům absolutní prioritou. Nezbytnou podmínkou fungování veřejného zdravotnictví je však jeho odpovídající financování. Proto, pokud ČSSD získá po volbách do Poslanecké sněmovny potřebný mandát, zajistí finanční stabilitu českého zdravotnictví a zabrání pokusům o jeho plíživou privatizaci.

Bohuslav Sobotka, předseda ČSSD

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: cssd.cz

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jarošová (SPD): Přímá volba prezidenta v ohrožení?

22:13 Jarošová (SPD): Přímá volba prezidenta v ohrožení?

Ústava je nejvyšším právním dokumentem a vymezuje mantinely pro fungování jednotlivých států. Je ted…