Na souvislost vzniku V4, kdy všechny země procházely transformací a demokratizací po dlouhé době v Sovětském područí, upozornil místopředseda Senátu Sobotka: „Máme zkušenost s tím, co znamená být pod vlivem Moskvy. A dnes bychom měli udělat vše proto, abychom Ukrajině pomohli při procesu demokratizace našimi zkušenostmi. Vnímám jako povinnost, abychom se o svou společnou historickou zkušenost podělili s těmi, kdo to potřebují,“ uvedl Sobotka. Součástí závěrečné deklarace je mimo jiné právě ochota všech zemí V4 zintenzivnit spolupráci a interakci s Ukrajinou a dalšími členy Východního partnerství.
Jan Hamáček apeloval na to, aby politici zemí V4 posilovali povědomí o Evropské unii. „Musíme se naučit nesvalovat všechnu vinu za to, co se nám nepovedlo, na unii. Tato strategie ohrožuje samotný projekt unie,“ upozornil.
„Měli bychom více využívat pravomocí, které nám, národním parlamentům zemí EU, dává Lisabonská smlouva,“ uvedl Jan Hamáček. „Teprve potom můžeme dále diskutovat o dalším rozšíření těchto pravomocí,“ dodal. Připomněl přitom, že v současné době zabezpečuje evropská legislativa národním parlamentům rozsáhlé možnosti.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: senat.cz