Soud rozhodl: OSA zatím výpalné Pirátům vracet nemusí

28.02.2015 15:22

Městský soud v Praze dne 26. února rozhodl, že Ochranný svaz autorský nemusí Pirátům vracet autorský poplatek za prázdná média.

Soud rozhodl: OSA zatím výpalné Pirátům vracet nemusí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Česká pirátská strana - ilustrační foto

Soud žalobu zamítl pro její údajnou „šikanózní“ povahu a věcnou stránkou sporu se vůbec nezabýval. S tím se Piráti odmítají spokojit a hodlají ve sporu pokračovat u ústavního soudu. Piráti média dovezli a rozdali právnickým osobám spolu s kolekcí svobodné hudby. Poplatek OSA sice zaplatili, pak ale Svaz žalovali o jeho vrácení z důvodu neoprávněného obohacení.

Opírají se přitom o rozsudek Evropského soudu z roku 2010, který říká, že firmy dovážející prázdná média za účelem prodeje jiným právnickým osobám nemají z nosičů platit autorský poplatek. Evropskému právu podle soudu odporuje, že je poplatek vybírán bez ohledu na jejich následné využití.

„Poplatek z prázdných médií je ospravedlňován tím, že si na ně mohou fyzické osoby nahrát autorská díla pro vlastní potřebu legálně a zdarma. Výpalné v tom případě slouží jako náhrada nevybraného poplatku za užití díla. Ovšem firma, která si prázdné médium koupí, podle zákona žádnou možnost pořídit si zdarma kopii díla pro vlastní potřebu nemá. Za každé užití díla je povinna platit a není tedy důvod platit tentýž poplatek OSA dvakrát,“ vysvětluje předseda Pirátů Lukáš Černohorský.

Soud ve zdůvodnění konstatuje, že Piráti poplatek zaplatili, čímž vlastně souhlasili s jeho oprávněností, dále vytýká, že žalovaná částka byla příliš malá a žalující strana se málo snažila s OSA dohodnout. OSA naproti tomu tvrdila, že je ochotna s kýmkoliv jednat, když prokáže, že paměťová média neužívá pro kopírování autorsky chráněných děl. Na svých webových stránkách však Svaz uvádí přesný opak: „Náhradní odměny (poplatky) Vám nemohou být vráceny, protože to neumožňuje autorský zákon ani vyhláška 488/2006 Ministerstva kultury, která určuje typy přístrojů, nosičů a výši odměn.“

Advokát Pirátů Filip Hajný k dalšímu postupu Pirátů říká: „Počkáme samozřejmě na písemné vyhotovení rozhodnutí, pak přichází v úvahu ústavní stížnost pro odepření přístupu k rozsudku.“

Jakub Michálek, právník a pirátský pražský zastupitel, se vyjádřil nekompromisně: „OSA tady tři roky okrádá firmy na poplatcích za paměťová média, přičemž nakradená částka jde do miliónů. Místo toho, aby se Městský soud zastal okradených, tak tvrdí, že napakovaná OSA je žalobou 'šikanována'. Chceme vrátit ukradené peníze a upozornit na porušování judikatury Soudního dvora Evropské unie. Zdůvodnění soudu je zcela zcestné, protože Piráti OSA před podáním žaloby vyzvali k vrácení peněz. Rovněž je irelevantní argument, že jde o malou částku. Ústavní soud se už v minulosti postavil proti nelegálním praktikám kolektivních správců, a tedy věříme, že i teď se zastane okradených firem a živnostníků.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: piratskenoviny.cz

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fiala (ODS): Příští volby budou soubojem tří stran

14:27 Fiala (ODS): Příští volby budou soubojem tří stran

Komentář na facebookovém profilu k příštím volbám