Soukup (ANO): Další kořist pro neziskovky – sociální bydlení

04.02.2017 9:15 | Zprávy

Paní ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová nám dělá tak trochu zmatky kolem dlouho avizovaného zákona o sociálním bydlení. Na nejbližší zasedání vlády prý přinese už asi jeho pátou verzi.

Soukup (ANO): Další kořist pro neziskovky – sociální bydlení
Foto: ANO
Popisek: Zdeněk Soukup

Při ústupových manévrech před odporem Asociace měst a obcí, ministerstva pro místní rozvoj, zkrátka kdekoho, došlo MPSV už tak daleko, že opustilo myšlenku vnutit všem městům a vesnicím povinnost postarat se o své sociálně postižené. Vzít na sebe břemeno takové odpovědnosti nechává na dobrovolnosti. Když se některá radnice rozhodne, že s tím nechce nic mít, zastoupí ji tak zvaný Státní fond sociálního bydlení. Podle návrhů MPSV zachrání situaci tam, kde se k tomu nebude mít obec, osvědčené neziskovky. Ty neziskovky, které nám už tak vytahují z kapsy každoročně miliardy. MPSV chce zkrátka i nadále vodit příjemce sociální pomoci za ručičku. Bude o ně pečovat houf sluníčkářských aktivistů. Ti jim obstarají byt, zajistí sociální příspěvek na zaplacení nájmu. Pochopitelně z našich kapes, možná jim i utřou nos. Tam, kde vhodné byty nebudou, postaví se nové, vždyť na to máme. Opečovávaný příjemce naší solidarity ani nepohne malíčkem.

Mám jinou představu, než všeobjímající péči obcí anebo neziskovek - klient si sám shání byt na volném trhu s nájemným bydlením. Zabijí se dvě mouchy jednou ranou – obstarání bytu a vedení jeho uživatele k samostatnosti.

Naprosto zásadní podmínkou je zrušení tak zvaného doplatku na bydlení. Ze zákona musí být odstraněn i jakýkoliv pokus zakamuflovat tento tunel do státního rozpočtu jiným označením, například jako „příspěvek na ubytovny“.  Zůstane jenom státní sociální příspěvek ve výši místně obvyklého nájemného. Tím se eliminuje byznys s chudobou.  Ubytovnám v rukách vydřiduchů musí zazvonit umíráček. Zrušit je třeba také institut zvláštního příjemce. Tedy praxi, kdy peníze na nájemné neprojde rukama uživateli bytu, ale dostane je rovnou nájemce. Uživatel potom vnímá ubytování tak, že ho má zadarmo. Podle toho se v moha případech k bytu chová.

Státní sociální příspěvek na bydlení je vůbec třeba využít také jako nástroj sociální rehabilitace a integrace; především u sociálně vyloučených. Nevyhnutelné je jejich rozptýlení, aby nevznikala ghetta – to může ohlídat výhradně obec. Je to v jejím výsostném zájmu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Dobrý den.

Čeho se bojíte víc? STAČILA nebo SPOLU?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hejtman Netolický: Chceme spravedlivé rozdělení peněz

22:01 Hejtman Netolický: Chceme spravedlivé rozdělení peněz

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k rozpočtovému určení daní pro kraje