Šrámek (ANO): Chile je ekonomicky jednou z nejrozvinutějších zemí Jižní Ameriky

09.12.2015 13:02

Místopředseda Zahraničního výboru Sněmovny Pavel Šrámek (ANO) se společně s předsedou výboru Karlem Schwarzenbergem a několika dalšími poslanci zúčastnil parlamentní delegace Zahraničního výboru do Chile.

Šrámek (ANO): Chile je ekonomicky jednou z nejrozvinutějších zemí Jižní Ameriky
Foto: ANO
Popisek: Pavel Šrámek

Kromě jednání s několika ministry, předsedou parlamentu byl hlavním bodem programu podpis mezivládní dohody proti zamezení dvojího zdanění.

Tato smlouva, která bude mít významný vliv na obchodní a především investiční spolupráci firem České republiky a Chile, se připravovala téměř 7 let. Česká republika je z hlediska své hospodářské a exportní orientace velmi svázána s EU. Evropské země tvoří téměř 80% našeho zahraničního obchodu, obchod s Německem pak dosahuje 33%. Tato až téměř závislost na EU není dle mého názoru dlouhodobě udržitelná a z hlediska snižování rizik je třeba naši zahraniční hospodářskou politiku více diverzifikovat.

"Země Jižní Ameriky byly v meziválečném období Československa našimi silnými obchodními partnery a tato setrvačnost částečně pokračovala i v minulém režimu. V posledních 25 letech naší novodobé historie jsme bohužel tyto trhy opouštěli a až příliš se zaměřili na EU. Chile je ekonomicky jednou z nejrozvinutějších zemí Jižní Ameriky a může být vedle největšího trhu, Brazílie, jakousi branou do ostatních zemí. Podpis mezivládní dohody má tedy zásadní význam a může být vnímán jako jasný signál, že Českou republiku tento region skutečně zajímá. Smlouvu nyní čeká projednávání a ratifikace v parlamentech obou zemí. Zpravodajování dohody v našem parlamentu jsem se ujal já osobně a jsem přesvědčen, že bude velmi brzy ratifikována," dodává Pavel Šrámek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministryně Maláčová navrhuje výrazné zvýšení rodičovského příspěvku

22:41 Ministryně Maláčová navrhuje výrazné zvýšení rodičovského příspěvku

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) navrhuje zvýšení rodičovského příspěvku na d…