SsČR: Rozšíření trestní odpovědnosti právnických osob nepodporujeme

26.01.2014 19:30 | Zprávy

Stanovisko SsČR k rozšíření trestní odpovědnosti právnických osob.

SsČR: Rozšíření trestní odpovědnosti právnických osob nepodporujeme
Foto: SsČR
Popisek: Strana soukromníků České republiky

1.) Problematika je upravena zákonem č. 418/2011 Sb., o trestní odpovědnosti právnických osob a řízení proti nim. Zákon je z dílny ministerstva spravedlnosti za   Jiřího Pospíšila z ODS. Nutno podotknout, že závazek přijmout takový zákon vychází z mezinárodních úmluv, ke kterým ČR přistoupila a  pochopitelně i z právních předpisů EU.

K motivům tento zákon přijmout jistě přispěla i dlouhodobá celoevropská tendence postihovat v trestně  právní rovině (především) obchodní korporace. V      anglosaském právu je kodifikace trestní odpovědnost právnických osob sice komponována tradičně, ale vzhledem k zcela jinému náhledu např. na oblast    odpovědnosti za škody, není vůbec totožná.

2.) Trestní odpovědnost právnických osob je v různém provedení aplikována od roku 1976 v Nizozemsku, od roku 1994 ve Francii, od roku 1999 v Belgii, od roku 2001 v Itálii, od roku 2002 v Polsku a např. od roku 2005 i v Rakousku (a jinde). Není ale např. zavedena v Německu.

Motivace přijmout tento druh trestní odpovědnosti je v jednotlivých státech podobná. Obecně by se dala shrnout do přiznání skutečnosti, že nalezení objektivní trestněprávní odpovědnost u konkrétní fyzické osoby, je mnohdy "technicky" nemožné a  pro orgány činné v trestním řízení také velmi nákladné. Klade na vyšetřovatele odbornostní požadavky, kterým standardně nevyhoví. Vyšetřovatelé trestních činů se tak ocitají ve slepých uličkách, ve spleti vnitropodnikových směrnic a nařízení, které    skutečné pachatele (fyzické osoby) trestných činů z této trestní odpovědnosti nakonec vyviní. Propracovanou sítí organizačních opatření korporace jednotlivé úkony, které ve svém souboru vedou ke spáchání "klasického" trestného činu, rozdělí do několika částí - úrovní tak, aby nikdo z aktérů trestný čin objektivně nespáchal. Děje se tak nejčastěji v oblasti trestných činů proti životnímu prostředí, hospodářské soutěži, apod. Daleko nejfrekventovanější je ovšem okruh hospodářských trestných činů. Je též známo, že mnohé korporace jsou účelově zřízeny dokonce z důvodů "krytí" trestné činnosti fyzických osob.

3.) Strana soukromníků České republiky se i přesto domnívá, že : "trestný čin spáchá vždy fyzická osoba" 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

SsČR

autor: Strana soukromníků ČR

Bc. Tomáš Kubín byl položen dotaz

Lídři EU se shodly na zvýšení tlaku na Rusko

Dobrý den, mám pár dotazů, k tomu, co pořád slyšíme. Kdo jsou to ti lídři EU? Kdo jim dal mandát něco rozhodovat a vyjednávat? A schvalujete to, co vyjednají pak i vy poslanci? Jestli ne, tak k čemu vás volíme, když pak rozhodují jiní? Neměli by ti, co jsou voleni občany mít ten nejsilnější mandát? ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Balaštíková (ANO): Tohle není řešení. To je další výsměch

22:11 Balaštíková (ANO): Tohle není řešení. To je další výsměch

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k drahým potravinám.