Stanjura (ODS): Já bych poprosil vládní poslance, aby si našli čas a debatovali

03.05.2016 18:17 | Zprávy

Projev na 44. schůzi Poslanecké sněmovny dne 3. 5. 2016

Stanjura (ODS): Já bych poprosil vládní poslance, aby si našli čas a debatovali
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Zbyněk Stanjura

Tak já rozumím, že o nepříjemných věcech se vládní koalici debatovat nechce. Já mám prosbu na pana předsedu Sklenáka. Když už jste nám zavetovali ty body, zejména podle mne důležitý bod, proč jsou vlastně vojáci v ulicích České republiky, zkuste zajistit, aby ve čtvrtek odpoledne alespoň tento týden tady byli ministři a mohli jsme se na to ptát aspoň během interpelací, ne že zase si tady poslechneme seznam čtrnácti omluvených ministrů, kteří se neuráčí přijít na interpelace.

Ten problém vážný je. To, že o tom nebudeme mluvit v rámci bodu, dobře, tak my o tom chceme mluvit v bodě interpelace, ale zrovna na této schůzi byla účast ministrů opravdu tristní, tak prosím předsedu klubu ČSSD, aby zajistil účast ministra vnitra, a předsedu klubu ANO - já na ministry nemůžu, já žádám svého kolegu, předsedu klubu, aby zajistil účast ministra obrany, protože bezesporu se přihlásíme do osudí s interpelacemi na toto téma a budeme rádi, když budeme vylosováni a na ty interpelace dojde.

A když už jsem u mikrofonu, chci říci, proč bychom nepodpořili návrh na vypsání referenda o vystoupení z Evropské unie. My jsme známi svým eurorealistickým přístupem, tím, že velmi často oprávněně kritizujeme vládu, že málo hájí národní zájmy České republiky v Bruselu. Na druhé straně říkáme úplně jasně, a vím, že to občas naši političtí odpůrci používají a chtějí mást zejména naše voliče - my si myslíme, že Evropská unie má fungovat, ale jinak než dneska, a nabízíme aktivní spoluúčast při tvorbě českých národních zájmů, aby naši ministři vždycky jenom nepřijeli z Bruselu a neslyšeli jsme tady stokrát na každé schůzi: musíme, protože Brusel chce a Brusel nám vyhrožuje. My jsme také Evropská unie. Tak já bych byl rád, aby byl také slyšet český hlas v Evropské unii, nejenom aby se vždycky vraceli ministři a premiér se seznamem úkolů, které mají doma v České republice zařídit.

Zrovna dnešní návrhy, které přicházejí z Bruselu, jsou opravdu absurdní a jdou proti vůli Poslanecké sněmovny. A mě skutečně zajímá, jak se bude stavět premiér České republiky k návrhu Komise na zavedení bezvízového styku s Tureckem, když jasná většina Poslanecké sněmovny tento krok odmítla. A co jsme slyšeli z úst premiéra? No, já se tím nebudu řídit, vláda má jiné stanovisko. Tak to tedy ne! Já myslím, že jestli se Poslanecká sněmovna usnese na nějakém jasném postoji ať už ke kvótám, nebo k bezvízovému styku s Tureckem, tak je povinností premiéra hájit tento názor nebo přijít sem a říci "navrhuji, změňte usnesení", a pokusit se nás přesvědčit, abychom přijali usnesení jiné. Ale nemůže to ignorovat.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Dobrý den.

Čeho se bojíte víc? STAČILA nebo SPOLU?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hejtman Netolický: Chceme spravedlivé rozdělení peněz

22:01 Hejtman Netolický: Chceme spravedlivé rozdělení peněz

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k rozpočtovému určení daní pro kraje