Starosta Němec: 1,5 milionu korun na obnovu a údržbu Podzámecké zahrady

23.04.2022 6:27 | Tisková zpráva

Kroměřížská radnice uvolní částku 1,5 milionu korun na obnovu a zajištění provozní bezpečnosti Podzámecké zahrady. Žádost Správy Arcibiskupského zámku a zahrad v Kroměříži podpořilo ve čtvrtek 21. dubna 20 z 22 přítomných zastupitelů. „Podzámecká zahrada je největším parkem ve městě, využívají ho obyvatelé Kroměříže i turisté. Město by se mělo podílet na tom, aby Podzámecká zahrada byla pro všechny příjemným místem,“ uvedl starosta Jaroslav Němec.

Starosta Němec: 1,5 milionu korun na obnovu a údržbu Podzámecké zahrady
Foto: archiv starosty
Popisek: starosta Kroměříže Jaroslav Němec

Zahrada je volně přístupná. Spolu s Arcibiskupským zámkem patří Arcibiskupství olomouckému. Obě památky jsou zapsané na seznamu památek UNESCO, stejně jako Květná zahrada, kterou stát církvi při církevních restitucích nevydal. „Uvědomujeme si, že památky UNESCO jsou pro prezentaci Kroměříže nejdůležitější. Jsou to skvosty, kterými se naše město právem pyšní a které k nám lákají turisty,“ dodal Němec.

Zastupitelé nejvíce peněz, 700 tisíc korun, uvolnili na druhou etapu revitalizace parkové cestní sítě. Částka 300 tisíc korun je určena na druhou etapu zajištění provozní bezpečnosti zahrady, konkrétně na mykologický průzkum, arboristické posouzení a bezpečnostní ořezy, zajištění korun a kácení nebezpečných stromů. Na opravu a doplnění odpadkových košů a opravu laviček město přispěje 200 tisíci korunami, stejnou částku dá i na opravy a doplnění chybějícího oplocení. Sto tisíc korun půjde na projektovou dokumentaci na nové toalety pro návštěvníky Podzámecké zahrady.

„Děkuji zastupitelům města Kroměříže za podporu postupné revitalizace Podzámecké zahrady a pomoc při záchraně jejích hodnot. Věřím, že společné úsilí v péči o svěřené kulturní dědictví povede také k rozvoji města Kroměříže,“ řekl ředitel Správy Arcibiskupského zámku a zahrad Jiří Uhlíř.

Loni radnice na obnovu a údržbu Podzámecké zahrady uvolnila 1,15 milionu korun. Přispěla na první etapu zajištění provozní bezpečnosti zahrady, konkrétně na mykologický průzkum, na první etapu oprav parkové cestní sítě, na pořízení a opravu parkových laviček a odpadkových košů, obnovu Mlýnské strouhy a na pořízení techniky pro údržbu parkového areálu.

Kroměřížské zastupitelstvo v roce 2020 schválilo memorandum o spolupráci s Arcibiskupstvím olomouckým a Zlínským krajem. Účastníci memoranda by měli mimo jiné společně propagovat realizované projekty v cestovním ruchu, aktivně vyhledávat externí zdroje na investiční záměry, obnovu památek a jejich trvale udržitelného zpřístupnění. Město a Správa Arcibiskupského zámku a zahrad v Kroměříži loni i letos společně zahájily turistickou sezonu. Památky UNESCO se například objevují na turistických trasách nazvaných Kroměříží po svých, které připravilo město

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Ing. Dita Charanzová, Ph.D. byl položen dotaz

Nemyslíte, že je EU úplně mimo?

Uvědomuje si vůbec EU, že je tu krize, že čím dál víc lidí upadá do chudoby? Místo toho, aby třeba nějak pomohla, tak akorát přichází z dalšími nařízeními, na které lidi prostě nemají? Kupovat nová drahá auta, zatepltit baráky. Co se stane, když nezateplím, ne že bych nechtěla, ale prostě na to nem...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kolář (TOP 09): Obnova Ukrajiny je příležitost pro Česko

10:32 Kolář (TOP 09): Obnova Ukrajiny je příležitost pro Česko

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k obnově Ukrajiny.