Starostové z České a Slovenské republiky představili dobré praxe v sociálním začleňování

03.06.2014 16:32

V Lichtenštejnském paláci se dnes sešli starostové z České a Slovenské republiky, kteří mají zkušenosti se začleňováním sociálně vyloučených obyvatel svých obcí. Jednodenní konferenci pod záštitou ministra pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiřího Dienstbiera společně uspořádaly Velvyslanectví USA v ČR, Agentura pro sociální začleňování a sdružení Romea.

Starostové z České a Slovenské republiky představili dobré praxe v sociálním začleňování
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Dienstbier

Anketa

Pro komunální volby v Praze se formují nová hnutí. O jakém jste doposud slyšeli?

7%
hlasovalo: 2309 lidí
„Tato vláda se chce důsledně zabývat sociálním vyloučením a možnostmi, jak pomoci lidem žijícím uvnitř i v blízkosti takovýchto míst. Viděl jsem v terénu, jaké důsledky posouvání problému přináší několika generacím. Je nutné zamezit obchodu s chudobou, předražené ubytovny nahradit sociálním bydlením. Každá výměna příkladů dobré praxe je vítána, proto tuto akci velmi podporuji,“ hodnotí přínos semináře ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier

„Všude na světě jsou etnické, náboženské a jiné menšiny vystaveny každý den diskriminaci, pronásledování a urážkám. Vyčlenění má mnoho forem a jsem velmi rád, že účastníci této konference rozumí výzvám, které toto vyčlenění přináší. Oceňuji také jejich úsilí spolupracovat na vytvoření prostředí, které je sociálně inkluzivní,“ řekl charge d’affaires Velvyslanectví USA v ČR Steven Kashkett.

„Výměna zkušeností a prezentace úspěšných postupů při začleňování sociálně vyloučených obyvatel, které v drtivé většině tvoří Romové, jsou v době zesílených protiromských nálad velmi důležité. Je třeba ukazovat místa, kde se díky spolupráci klíčových subjektů podařilo vzájemné soužití zlepšit a zajistit, tak všem obyvatelům bez rozdílu národnosti a sociálního postavení kvalitnější životní podmínky. Ostatním to pak umožní aplikovat úspěšné projekty v místech, kde je situace špatná,“ uvedl Zdeněk Ryšavý, ředitel ROMEA, o. p. s.

Úvodní panel byl věnován situaci v České republice. Se svými zkušenostmi a osvědčenými postupy se podělili například starostka severočeských Obrnic Drahomíra Miklošová, vedoucí sociálního odboru města Kadaň Tomáš Mědílek, místostarosta města Ralsko Oto Váradi nebo vedoucí sociálního odboru Prahy 14 David Beňák.

V odpoledním panelu vystoupili zástupci slovenských měst, mezi nimi například starosta města Kojatice Anton Aštary, které ve spolupráci se slovenskou pobočkou společnosti Člověk v tísni zajišťuje komunitní bydlení a nebo vedoucí sociálního odboru obce Dolný Kubín Jozef Gruchalák. Tato obec dlouhodobě účinně pracuje se systémem prostupného bydlení.

Odpolední části se zúčastnila rovněž ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, která se jako její stranický kolega dopoledne Jiří Dienstbier zaměřila ve svém vystoupení na konkrétní kroky, které chce a může učinit tato vláda při pomoci lidem i vedení měst a obcí, které jsou sociálním vyloučením postiženi nejvíce.

Závěrečný panel dnešního semináře se týkal oblasti inkluzivního vzdělávání. O své zkušenosti se podělil ředitel základní školy v Poběžovicích Vladimír Foist a ředitel organizace eduRoma Slovensko Vlado Rafael.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Vlada.cz

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Neslibujete nesplnitelné?

Opravdu jde ještě změnit migrační pakt, když ho podezřele narychlo EP před volbami odsouhlasil? A jak chcete zrušit green deal? Jsem pro, ale myslím, že je to nereálný slib.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bartošek (KDU-ČSL): Patříme do Evropy, ne k Rusku. Proto dnes slavím výročí vstupu do EU

22:12 Bartošek (KDU-ČSL): Patříme do Evropy, ne k Rusku. Proto dnes slavím výročí vstupu do EU

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k výročí vstupu České republiky do Evropské unie.