Obě země očekávají další rozvoj obchodní spolupráce, která by se mohla projevit také v rozvoji cestovního ruchu. „Maroko je pro Česko dobrým partnerem a také perspektivním trhem. Věřím, že ho dokážeme využít,“ řekl předseda Senátu Milan Štěch.
Velvyslankyně Michaela Froňková vyzdvihla fakt, že návštěva oficiální delegace byla velmi žádaná, protože region je perspektivní, bezpečný a stabilní, a to i přes současný neklid v arabském světě. Ocenila také velký zájem, který při jednáních s předsedou Senátu Štěchem projevil předseda marocké vlády, pětice ministrů a zástupci vybraných obchodních společností. „Terén je připraven. Maroko se dívá za rámec tradičních partnerů – a tady existuje prostor pro české firmy, které mají ve světě velmi dobrou pověst,“ vysvětlila velvyslankyně ČR v Maroku.
„Místní podnikatelé projevili velký zájem, zejména v oblasti energetiky, zdravotnických zařízení, logistických systémů nebo technologií zpracování biomasy. Máme např. technologii na výrobu elektrické energie spalováním slámy, podobně zavlažovací systémy. Obojí by v budoucnosti české firmy mohly nabídnout marockému trhu,“ řekl viceprezident Hospodářské komory ČR Bořivoj Minář, který v Maroku vedl desetičlennou podnikatelskou delegaci. „Přestože se jedná o faktický restart obchodních vztahů s Marokem, cítili jsme velký zájem o naše firmy,“ dodává Minář. Maroko s více než třicetimilionovou populací je jednou z nejperspektivnějších destinací v severní Africe. V oblasti energetiky nabízí prostor pro světoznámé české výrobce turbín, ať už v tepelných nebo vodních elektrárnách.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Milan Štěch