Štefek (KSČM): Rostoucí obavy o budoucnost

17. 9. 2020 4:33

Nárůst počtu nakažených COVIDem přináší obavy, jak to bude dále. Největší obavy mají logicky ty skupiny, na které dopadla jarní vlna nejvíce.

Štefek (KSČM): Rostoucí obavy o budoucnost
Foto: KSČM
Popisek: Zdeněk Štefek, KSČM
reklama

Nárůst počtu nakažených COVIDem přináší obavy, jak to bude dále. Největší obavy mají logicky ty skupiny, na které dopadla jarní vlna nejvíce. Dle průzkumů jsou největší postiženou skupinou obecně ženy – jsou obvykle zaměstnány v odvětvích, která jsou hůře postižena karanténními opatřeními (cestovní ruch, pohostinství, maloobchod, služby), nesou vyšší podíl na péči o děti všech věkových kategorií a jsou obvykle oběťmi domácího násilí, které během karantény narostlo.

Pak samozřejmě také senioři, kteří sice mají jistý nějaký příjem, ale jsou rizikovou skupinou. Výzkumy uváděly alarmující fakta i před pandemií – až 25 % seniorů po celoživotní práci finančně nezvládá zátěž vyplývající z bydlení. Život jim navíc komplikuje i současné zdražování, při kterém doplácíme i na ztrátu naší potravinové soběstačnosti.

Hodně diskutovanou skupinou jsou samoživitelé.

Jedna pětina samoživitelů v důsledku koronavirové krize přišla o zaměstnání, třetina má po krizi měsíční příjem nepřesahující 10 tisíc korun, polovina se zadlužila a půjčky pravidelně splácet je schopná pouhá pětina.
Další skupinou jsou i rodiny s dětmi. Každá třetí česká domácnost přišla o jeden či část z příjmů a 4 % domácností přišly dokonce o všechny příjmy. Ale nesmíme zapomenout ani na postižené spoluobčany, zhoršenou dostupnost péče uvedlo téměř 90 % respondentů.

Nejistoty a obavám z podzimu se nedivím. Máme sice nějaký semafor, ale stejně neznáme kroky, které hygiena, ministr zdravotnictví či vláda v různých možnostech vývoje pandemie učiní. Jako bychom sledovali večerníček Bob a Bobek, kteří také pokaždé vytáhli z klobouku nějakou tu pohádku. Ale toto není pohádka, to je život.

Lidé by měli vědět, co se chystá, znát. Měli by vědět, že se jim dostane pomoci, i finanční. Vláda by měla mít podrobný pandemický plán pro různé varianty vývoje covidu. Měla by mít schválená opakovatelná opatření a injekce, jak pomoci. Měla by mít plán restartu ekonomiky v nejbližších letech. A měla by jasně říci, kdo to zaplatí. Komunisté recept nabízejí.

Převzato z Profilu.

Ing. Zdeněk Štefek

  • KSČM
  • Zastupitel SČkraje,kandidát na HT,objednatel/zhotovitel KSČM

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Když se Německu a Francii chce, EU je schopná všeho

10:57 Vích (SPD): Když se Německu a Francii chce, EU je schopná všeho

Jak moc nám prospívá, nebo spíš neprospívá, členství v EU, se můžeme podívat na třech příkladech z p…