Štěpánek (APAČI 2017): „Všetci kradnú!“ Nejvíc ale Babiš

04.02.2017 6:30

Zatímco normální občané ze svých vydělaných tisíců platí daně, Andrej Babiš, toho času ministr financí, který na ostatní vymýšlí kontrolní hlášení či EET, ze svých korunových dluhopisů v celkové sumě 1,5 miliardy šikovně neplatí nic.

Štěpánek (APAČI 2017): „Všetci kradnú!“ Nejvíc ale Babiš
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Štěpánek
reklama

Vykutálené to je stejně jako dotace na Čapí hnízdo, při kterých se Babiš, druhý nejbohatší člověk v České republice, „přestrojil“ za drobného podnikatele.

Výnos z korunového dluhopisu na 6 % je 6 halířů. A protože je to bagatelní částka, žádná daň se neplatí. I když takových dluhopisů máte 1 500 000 000. Korunový dluhopis je totiž stejný příběh, jako když přijedete k benzínové pumpě a zeptáte se, kolik stojí kapka benzínu. „Nic,“ odpoví vám obsluha. „Tak mi nakapejte plnou nádrž.“

 

Takhle my si tady žijeme. S ministrem, který ostatní dusí, ale sám čerpá a nechává si nakapat. Tak si to ještě jednou zrekapitulujme, aby to pochopili i troubové, kterým kobliha v krku zastavila mozkovou činnost.

 

Vydávání korunových dluhopisů, z jejichž výnosu se neplatí žádná daň, bylo po určitou dobu legální. Smyslem zákona, který to umožnil, bylo, aby potřebné firmy získaly jednoduchý přístup ke svému financování, respektive úvěrování. Byl Agrofert takovou potřebnou firmou? Zcela jistě nikoli. Žádnou investici ve výši 1,5 miliardy korun nepotřeboval. A kdyby snad ano, na finančních trzích by půjčku pořídil klidně na 1% úrok, nikoli za 6 %, jako když si „vypůjčil“ od Babiše.

 

Smysl téhle finanční operace byl úplně jiný. 1 500 000 000 korunových dluhopisů s úrokem 6 % procent vytváří Babišovi osobní zisk 90 milionů korun ročně. Agrofert těch 90 milionů ročně pošle Babišovi, zároveň si Agrofert o 90 milionů sníží daňový základ, Babiš 90 milionů zkasíruje, avšak z 90 milionů osobního zisku neplatí žádnou daň. Dvojitý zásah! Taková hezká malá (spíše však velká) domů. Za deset let si tak svérázný ministr financí přijde na nezdaněnou miliardu korun. Pro lepší představu pro naprostou většinu lidí nepředstavitelného: miliarda je tisíc milionů. No, nekupte to!

 

Může se ozvat námitka, že stejně jako Babiš postupovaly desetitisíce jiných, kteří si „korunové dluhopisy“ pořídili také. To je dobrá námitka. Jenže! Nikdo z těch desetitisíců není ministrem financí. A navíc politikem, který svoji politickou kariéru postavil v rámci tvrzení, že „všetci kradnú“, na boji proti daňovým únikům, pročež všechny ostatní živnostníky a podnikatele bere u huby a vymýšlí pro ně kontrolní hlášení a EET. Suma sumárum: Babiš káže vodu a sám chlastá víno!

 

A navíc! V případě Babiše a jeho Agrofertu to není pouze obcházení zákona, nýbrž flagrantní porušování zákona. Smyslem onoho nepovedeného zákona totiž bylo usnadnit financování potřebných firem (což rozhodně nebyl případ Agrofertu), nikoli umožnit vychytralému oligarchovi, aby ze svých zisků neplatil žádné daně.

 

Sečteno, podtrženo: Babiš v podobě Agrofertu si na nesmyslný šestiprocentní úrok vypůjčil peníze od Babiše fyzické osoby, aby na daních ruku v ruce (slovníkem premiéra) ojebali stát, respektive nás voliče a skutečné daňové poplatníky. Přesto se tu najdou desetitisíce pitomců, kteří vykutáleného oligarchu s estébáckou skvrnou v životopise do roztrhání těla hájí. Volit dnes Babiše a jeho ANO je stejný zločin jako volit po osmačtyřicátém komunisty.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministr Zaorálek: Kronavirová epidemie zvláště kulturnímu sektoru přinesla velké ztráty

8:38 Ministr Zaorálek: Kronavirová epidemie zvláště kulturnímu sektoru přinesla velké ztráty

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) ve spolupráci s Ministerstvem kultury (MK) zveřejnilo výzvu k …