Štěpánek (Zelení): Civilní obyvatelstvo nesmí být rukojmím situace v Sýrii

17.04.2018 10:12

Tvrdě odsuzujeme opakované užití chemických zbraní Asadovým režimem proti vlastnímu obyvatelstvu. Použití chemických zbraní proti civilistům je válečným zločinem a pachatelé musí být postaveni před Mezinárodní trestní soud.

Štěpánek (Zelení): Civilní obyvatelstvo nesmí být rukojmím situace v Sýrii
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Štěpánek
reklama

Každý vojenský zásah v regionu, kde svoje zájmy vojensky uplatňuje celá řada světových mocností, však přináší riziko nebezpečné eskalace. Uskutečněný útok lze chápat jako symbolický akt proti porušování mezinárodního práva. Nemá však zásadní vliv na Asadovu schopnost vedení války, nezdá se být součástí širší strategické úvahy a nelze očekávat, že v jeho důsledku dojde ke zmírnění nebo zkrácení současné „občanské“ války v Sýrii. To by přitom mělo být hlavním cílem společného postupu.

Civilní obyvatelstvo nemůže být rukojmím a trpět v konfliktu cizích států a Asada. Je třeba ocenit, že uskutečněný vojenský zásah byl namířen proti čistě vojenským cílům a že se obešel bez civilních obětí.

Skutečným řešením může být jen společný diplomatický postup včetně zpřísnění sankcí, především vůči Rusku, které syrský režim drží při životě.

Jasný signál by měla vyslat i Česká republika tím, že konečně uzavře své velvyslanectví v Damašku, které výměnou za pochybné podnikatelské příležitosti legitimizuje Asadův režim.

„Česká vláda zcela ostudně stále ponechává otevřené velvyslanectví v Damašku, zřejmě pro vidinu obchodních příležitostí při poválečné rekonstrukci syrského režimu pod vedením Bašára Al-Asada. Pomáhá tím legitimizovat válečné zločiny syrského režimu. Působení velvyslankyně Evy Filipi, která kritizuje evropské spojence spíše než Asadův režim, už musí skončit,“ říká Petr Štěpánek, předseda Strany zelených.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hejtman Netolický: Držíme slovo, žádné započaté investice nebudeme omezovat

16:53 Hejtman Netolický: Držíme slovo, žádné započaté investice nebudeme omezovat

Největší stavbou letošního roku, kterou Pardubický kraj zahájil, je jednoznačně vybudování nového ce…