Štětina (TOP 09): Bezpečnostní rovnováha v Evropě, která byla budována po celých 70 let, je v troskách

29. 8. 2014 13:02

Jaromír Štětina varuje před kompromisy na Ukrajině

Štětina (TOP 09): Bezpečnostní rovnováha v Evropě, která byla budována po celých 70 let, je v troskách
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaromír Štětina

Europoslanec Jaromír Štětina (TOP09 a Starostové) vystoupil na mezinárodní konferenci v lotyšské Rize. Experti a politici z mnoha zemí Evropy se zabývali otázkami mezinárodní bezpečnosti po okupaci Krymu Ruskem. Poslanec Štetina, který na začátku srpna navštívil východ Ukrajiny (Slavjansk, Kramatorsk a Artemivsk), uvedl současný konflikt na Ukrajině do souvislostí: masakr a masová vražda civilistů na Maidanu v únoru tohoto roku měly jen odvrátit pozornost od tichých akcí maskovaných elitních ruských jednotek, které obsadily Krym. Dříve než se Kyjev vzpamatoval, byla „samostatná Krymská republika“ připojena k Rusku. Podobně se na východě Ukrajiny ustavily dvě pseudorepubliky – Luhanská a Donětská, obě s podporou ruských služeb. Zde však Ukrajina včas začala hájit svoji územní celistvost.

„Konflikt na východě Ukrajiny a životy tisíců by byly ušetřeny, kdyby hranice mezi Ruskem a Ukrajinou byla uzavřena a Rusko se nevměšovalo do konfliktu lidskou ani materiální pomocí na straně teroristů. Výsledkem je smrt tisíců nevinných civilistů, na více než 150 tisíc uprchlíků na území Ukrajiny, celá krize přerůstá v humanitární katastrofu. A tváří v tvář této krizi na hranici Evropské unie se Rusko snaží přesvědčit svět, že není stranou konfliktu, přitom důkazy hovoří o jasném opaku. Bezpečnostní rovnováha v Evropě, která byla budována po celých sedmdesát let, je nyní v troskách“, komentuje Jaromír Štětina, místopředseda podvýbory EP pro otázky bezpečnosti a obrany.

„Důvodem ruské agrese je neochota Ukrajinců se podílet na euroasijské celní unii, která je jen novou podobou Sovětské unie. Ukrajinci odmítli hladomor, gulagy a deportace a odmítli stejný typ lidí, kteří jim vládli v dobách SSSR. Konflikt můžeme zažehnat tím, že nebudeme dělat kompromisy ohledně územní celistvosti Ukrajiny, odmítneme ruské plány na federalizaci a odmítneme snahy o nové územní uspořádání. Musíme vystupňovat tlak na Rusko, musíme zpřísnit politické a ekonomické sankce, i když to bude na úkor evropských vývozců. Těm státy EU musí pomoci s hledáním nových odbytišť. Politici ze států střední a východní Evropy, právě díky své historické zkušenosti, musí jít v Evropě příkladem,“ dodal Jaromír Štetina po skončení konference.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Jaromír Štětina

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Michal Hašek (ČSSD): Několik oranžových vět

21:01 Michal Hašek (ČSSD): Několik oranžových vět

Namísto letní prázdninové pohody zmítá českou politikou vnitrokoaliční krize, která má podle mého hl…