Štětina (Úsvit): Protonové centrum je typickým případem korupce

22.09.2013 16:00

Spory mezi Protonovým centrem v Praze a Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP) stále neutichají. Vše začalo, když VZP odmítla uznat platnost smlouvy o smlouvě budoucí. Protonové centrum je typický případ dlouhodobé a řízené korupce, kterou ve zdravotnictví provozují "kamenné strany", konstatuje lídr královéhradecké kandidátky Hnutí Úsvit Jiří Štětina.

Štětina (Úsvit): Protonové centrum je typickým případem korupce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Štětina

Nejhorší na sporu mezi společností, která centrum provozuje, a pojišťovnou je, že na něj doplácejí těžce nemocní lidé trpící nevyléčitelnou chorobou. "Samozřejmě protonové centrum je velmi dobrá věc a na určité druhy rakoviny působí protony nejlépe a nejúčinněji. Zdůrazňuji však, určité druhy karcinomů. Oč tedy běží? Když zavádím nějakou novou léčbu, musím dopředu vědět a mít jasno o mnoha věcech. Tedy za prvé, na co je to účinné, kolik pacientů tuto léčbu bude potřebovat, kolik to bude stát peněz a jaký z toho tedy bude celkový benefit," vysvětluje lékař a kandidát Hnutí Úsvit.

Štětina upozorňuje, že v České republice bylo ovšem zvykem, že se na ministerstvu zdravotnictví sešla skupina lidí, která se rozhodla investovat velké peníze ze státního rozpočtu, vybudovat nějaké centrum a mít z toho finanční profit. Dopředu to ale nejspíš nebylo dohodnuto s pojišťovnami ani odbornými společnostmi, a najednou tedy vznikl problém, kdo to zaplatí.

"Onkologové říkají, že toto centrum je vhodné, a tudíž potřebné, asi tak pro 150 pacientů ročně a v rámci Evropy by mohla stačit  2 – 3 protonová centra. A ta jsou, jde jenom o to, aby se tyto poskytované služby koordinovaly," říká Jiří Štětina, jednička Hnutí Úsvit v Královéhradeckém kraji.

MUDr. Jiří Štětina – Lídr Úsvitu za Královehradecký kraj

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vitbarta.cz

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministryně Maláčová navrhuje výrazné zvýšení rodičovského příspěvku

22:41 Ministryně Maláčová navrhuje výrazné zvýšení rodičovského příspěvku

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) navrhuje zvýšení rodičovského příspěvku na d…