Stropnický (Zelení): Bohatí ať optimalizují v daňových rájích, na ostatní EET

08.04.2016 6:33 | Zprávy
autor: PV

Daňové ráje jsou podle SZ symbolem nerovnosti mezi běžnými podnikateli a zaměstnanci, kteří daně platí a těmi nejmajetnějšími prominenty, kteří platit mohou, ale daním se vyhýbají. Kauza Panama Papers ukazuje, že opatření přijatá na národní i mezinárodní úrovni nejsou účinná. SZ důrazně apeluje na co nejdůslednější prošetření původu a zdanění majetku panamských společností, ovládaných českými občany.

Stropnický (Zelení): Bohatí ať optimalizují v daňových rájích, na ostatní EET
Foto: Hans Štembera
Popisek: Matěj Stropnický

“Bohatí optimalizují svoje daňové povinnosti v daňových rájích tak dobře, že nakonec nic nezaplatí. Ostatní musejí strpět lustraci elektronickou evidencí tržeb,” uvádí Matěj Stropnický, předseda SZ. „ Vyloučíme společnosti s neodkrytým vlastnictvím nebo vlastnictvím v daňových rájích a takové, které neodvádějí daně v ČR v určité minimální výši, z možnosti účastnit se jakýchkoli veřejných zakázek. Kdo u nás podniká a má zisk, bude u nás také danit,“ dodává.

Je nutné důsledně pokračovat v uplatňování principů vlastnické a daňové transparence na všech úrovních, a to nejen na mezinárodní úrovni. Kromě zřízení centrálních registrů s údaji o konečných vlastnících korporací, majetku a transakcích, přístupnými finančním úřadům, policii, ale také třeba parlamentním komisím, je nezbytné také prosadit efektivní majetková přiznání pro politiky a státní úředníky. Praxi uklízení majetku do daňových rájů je třeba zamezit také pomocí srážkových daní z převodu peněžních prostředků ve prospěch rezidentů z daňových rájů.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Vlastimil Hebr byl položen dotaz

Jak zaručíte, že tu nehrozí cenzura a zneužití veřejnoprávních médií pro vaši propagandu?

Podle poslance Nerušila se má kontrolovat obsah veřejnoprávních médií. To jako vážně? Já mám obavu, že jen nahlas řekl, co za tím zrušením poplatků fakt je. Státní propaganda v médiích a tvrdá cenzura tu už byla, fakt dopustíte, aby se vrátila? Já chápu, že se vám nemusí líbit, co média píší nebo vy...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Peštová (ANO): Odešli ti, kteří byli dosazeni

20:05 Peštová (ANO): Odešli ti, kteří byli dosazeni

Projev na 24. schůzi Poslanecké sněmovny 24. června 2026 k návrh poslanců vládní koalice na vydání z…