Strzondala (TOP 09): Vodík z komunálního odpadu

09.10.2019 9:21

Koncem září vedení Moravskoslezského kraje po skončení konference Hydrogen V4, věnované využití vodíku, obsáhle informovalo o komplexním projektu budování vodíkového průmyslu a využíti vodíku v našem kraji.

Strzondala (TOP 09): Vodík z komunálního odpadu
Foto: TOP 09
Popisek: TOP 09

Jsem rád, že kraj vytvořil tak moderní a ekologický projekt. Kdo nebude podporovat ekologicky čistou vodíkovou dopravu? Doufám, že vše nezůstane pouze ve fázi projektu a těším se na jeho realizaci.

Podle vodíkové koncepce Moravskoslezského kraje vodík se bude vyrábět z metanu, koksárenského  nebo důlního plynu. Vím, že na těchto technologiích výroby vodíku pracuji týmy z vysokých škol a různých firem. Jsem přesvědčen, že výzkum a vývoj v této oblasti bude ještě nějakou dobu trvat a bude potřebovat značné prostředky, nicméně představuje budoucnost a velkou návratnost.

Ve vodíkové koncepci našeho kraje chybí úvahy o produkci vodíku během plazmového zplyňování odpadu, během kterého vzniká syntézní plyn bohatý na vodík. Kraj bude muset v nejbližším období řešit problematiku nakládání s komunálním odpadem a zde se otvírá jedinečná možnost vyřešit dva problémy jedním procesem. Plazmové zplyňování komunálního odpadu, jejíž produktem je syntézní plyn sloužící jako surovina pro výrobu vysoce čistého vodíku pro použití např. v palivových článcích.

ROMAN STRZONDALA
PŘEDSEDA MO TOP 09 KARVINÁ
ČLEN EXPERTNÍ KOMISE TOP 09 ENERGETIKA

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV
reklama

Produkt zdarma za recenzi?

Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vích (SPD) Plukovník Eduard Stehlík je historik, nikoliv bojovník a veterán

18:40 Vích (SPD) Plukovník Eduard Stehlík je historik, nikoliv bojovník a veterán

Nechápu tu hysterii některých politiků okolo Eduarda Stehlíka a jeho odchodu z funkce ředitele Odbor…