Církevní restituce se staly v průběhu volebního období asociální vlády P. Nečase tématem číslo jedna. I přes značný odpor veřejnosti a odmítnutí zákona o tzv. církevních restitucích senátem, opětovně prosadila, už rozpadající se pravicová koalice v Poslanecké sněmovně PČR, přijetí tohoto zákona. Již v této době požadovala KSČM k této otázce referendum a uspořádala petici, proti přijetí tohoto zákona, kterou podepsalo zhruba 60 000 občanů ČR.
Tento dar církvím, jenž nárokovaný majetek fakticky nikdy nevlastnily a měly ho pouze ve své správě, podle schváleného zákona a narychlo podepsaných smluv s církvemi znamená, že církvím, především římskokatolické, by se měl „vrátit“ majetek v hodnotě cca 75 mld. Kč. Dále by během 30let měly získat finanční kompenzace ve výši 59 mld. Kč. K této částce by se připočítávala inflace. Navíc po dobu 15let by měl stát i nadále přispívat církvím na platy zvyšujícího se počtu církevních hodnostářů, jenž je v nepoměru ke snižujícímu se počtu věřících. Schválení tohoto daru nastalo v době, kdy díky asociálním deformám došlo k celkovému propadu ekonomické a sociální úrovně obyvatelstva, byly například zmraženy důchody, výrazně redukovány příspěvky handicapovaným osobám či sníženy platy ve veřejné sféře.
KSČM chce v případě svého volebního úspěchu prosadit ústavní, tedy závazné, referendum, ve kterém by se občané ČR mohli vyjádřit k otázce další platnosti tohoto zákona. Referendem chce KSČM zvýšit legitimitu tohoto svého požadavku. V případě „vrácení“ majetku církvím jde totiž o rozhodnutí, které zadluží a dále negativně ovlivní i budoucí generace. Zrušení zákona o tzv. církevních restitucích by se nemohlo dotýkat již vydaného majetku. Šlo by však o to nastavit nový režim pro ještě nevydaný majetek a především pro nová jednání o již zmíněném finančním vypořádání.
Ludvík Šulda, místopředseda KV KSČM Praha a kandidát pro předčasné volby do PS PČR za KSČM

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
autor: Ludvík Šulda - profil
Lídři EU se shodly na zvýšení tlaku na Rusko
Dobrý den, mám pár dotazů, k tomu, co pořád slyšíme. Kdo jsou to ti lídři EU? Kdo jim dal mandát něco rozhodovat a vyjednávat? A schvalujete to, co vyjednají pak i vy poslanci? Jestli ne, tak k čemu vás volíme, když pak rozhodují jiní? Neměli by ti, co jsou voleni občany mít ten nejsilnější mandát? ...
Další články z rubriky

16:14 Ministr Ženíšek: Kandiduju, aby nám po volbách nediktovala Moskva
Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k volbám do Poslanecké sněmovny.
- 14:12 Zálom (Svobodní): Niedermayer je prostě darebák
- 12:17 Nerudová (STAN): Místo štěkání volím raději práci
- 10:17 Langšádlová (TOP 09): Rusko zůstává největší hrozbou pro evropskou bezpečnost
- 8:14 Kubásek: Skutečné náklady ETS 2, které ministerstvo bagatelizuje
- 6:16 Kavij (KSČM): Ministerstvo obrany má díky zbrojařskému lobbingu NATO žně