Švarcbek (KSČM): Co věděli už Josef II. a Marie Terezie

27.08.2018 4:34

Zamezme nepřiměřenému odtékání kapitálu ze země

Švarcbek (KSČM): Co věděli už Josef II. a Marie Terezie
Foto: kscm.cz
Popisek: KSČM - logo
reklama

Cílem tohoto článku není hodnotit život a dílo císaře Josefa II. a jeho matky Marie Terezie, ale podívat se na některá jejich opatření, kterými se snažili posílit roli státu, aby byl konkurenceschopný a mohl vykročit do nové moderní Evropy, která již stála za dveřmi. Císař si velmi uvědomoval, že zavedené zvyklosti římskokatolické círve stát brzdí v rozvoji, proto zrušil kontemplativní církevní řády a vydal toleranční patent. Zakázal církvi odesílat peníze ze země. Měl jeden hlavní cíl - ekonomický rozvoj habsburské monarchie.

To je postoj, o kterém by měla současná vláda přemýšlet a nejlépe si jej osvojit. Pokud hlasatelé jakési liberální demokracie a tržního hospodářství myslí, že je normální, správné a prospěšné, když odtékají do zahraničí dividendy a jiné renty z vlastněných podniků či za poskytované služby, tak by se měli zamyslet nad tím, jak dlouho to může trvat, než dojde k bankrotu státu. Chápu, že zamyšlení nad takovými myšlenkami nevede k radostným závěrům, ale vládní činitelé by to činit měli.

Josef Švarcbek

  • KSČM
  • Chci s vámi hasit problémy společnosti
  • zastupitel města

Může tento stát vygenerovat tolik prostředků, aby odtékaly stovky miliard do zahraničí v rámci dividend a dalších 40 miliard korun na podporu solárních baronů, které pravděpodobně také skončí v zahraničí? Když k tomu přičteme 45 miliard za obsluhu státního dluhu, tak z ČR může odtékat do zahraničí 400 miliard korun každý rok. Při takových částkách jsou náhrady v rámci církevních restitucí drobné, přestože celková částka rovněž není zrovna nepatrná. Množství peněz, které odtéká z republiky, je dlouhodobě neudržitelné. Na vlastní kůži to poznáme, až přijde hospodářská krize, která je za dveřmi. Je to výzva, která bude brzy na pořadu dne.

Josef II. a Marie Terezie věděli, že je třeba monarchii modernizovat a zamezit odtékání peněz-kapitálu do zahraničí, ví to i naše vláda? Kam asi odteče 55 miliard po prodeji Škody Transportation. Do Švýcarska to asi nebude, tam již ukázali, že korupčníky a zloděje nechtějí. Možná se české peníze budou ohřívat v Šanghaji, možná na Kajmanech.

(převzato z Profilu)

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Blaha (ODS): Kolik je v Česku muničních skladů, které stát pronajímá?

16:39 Blaha (ODS): Kolik je v Česku muničních skladů, které stát pronajímá?

Projev na 98. schůzi Poslanecké sněmovny 22. dubna 2021 – interpelace premiéra Babiše ke kauze Vrbět…