Švec (KSČM): Olomoucký kraj věnuje optimalizaci sítě škol velkou pozornost

14.07.2013 13:50

V roce 2001 převzal Olomoucký kraj zřizovatelské kompetence od Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR a Ministerstva zemědělství ČR k 168 školám a školským zařízením, z toho bylo 80 středních škol. V roce 2005 převzal zřizovatelské kompetence ke dvěma příspěvkovým organizacím od Moravskoslezského kraje. Celkem Olomoucký kraj převzal tedy zřizovatelské kompetence k 170 subjektům.

Švec (KSČM): Olomoucký kraj věnuje optimalizaci sítě škol velkou pozornost
Foto: KSČM
Popisek: KSČM pro krajské volby

K dnešnímu dni je Olomoucký kraj zřizovatelem 120 škol a školských zařízení, z toho je 64 středních škol. Počet příspěvkových organizací byl snížen o 50 subjektů (počet středních škol snížen o 16).

Z výše uvedeného vyplývá, že Olomoucký kraj věnuje optimalizaci sítě škol velkou pozornost. Již od roku 2001 se Olomoucký kraj zabýval předimenzovanou sítí škol a školských zařízení, která zcela neodpovídala demografické situaci v kraji. V řadě škol v jednotlivých městech či mikroregionech byly některé obory nabízeny duplicitně, byly otevírány obory, o které byl dlouhodobě malý zájem na trhu práce. Vzhledem k těmto skutečnostem Olomoucký kraj jako jeden z prvních krajů přistoupil k první etapě racionalizace sítě škol a školských zařízení. Všechny racionalizační projekty jsou důsledně projednávány v poradních orgánech kraje a probíhají v souladu se základním strategickým dokumentem Olomouckého kraje v oblasti školství - Dlouhodobým záměrem vzdělávání a rozvoje výchovně vzdělávací soustavy Olomouckého kraje.

Olomoucký kraj se i nadále bude zabývat síti škol a školských zařízení tak, aby docházelo k optimálnímu využívání kapacit škol a školských zařízení v kraji a aby síť škol odpovídala demografické situaci v kraji. Aktuálně nepřipravujeme žádný optimalizační projekt.

V rámci provozního rozpočtu školy realizují menší opravy a údržbu jako je malování, oprava podlahových krytin, výměna osvětlovacích těles a drobnou údržbu. Jedná se o souhrnné částky maximálně do 200 tis. Kč. Větší investiční akce a opravy pak školy provádějí z prostředků investičních fondů, kde se jedná o částky nad 200 tis. Kč a z prostředků Olomouckého kraje.

Pro letošní rok Zastupitelstvo Olomouckého kraje schválilo realizaci investičních akcí pro školství v celkové výši 14 mil. Kč. V rámci této částky se budou řešit především havarijní stavy. V letošním roce se rovněž dokončuje dostavba Slovanského gymnázia, Olomouc, tř. Jiřího z Poděbrad 13, v celkové výši 190 mil. Kč.

Největší položku v oblasti školství pak tvoří spolufinancování realizace projektů z evropských fondů, jako je Operační program Životního prostředí. V letošním roce a roce příštím se bude v oblasti školství realizovat energeticky úsporná opatření v 19 školách v celkové výši 350 mil. Kč. Mezi největší akce, které budou zahájeny v srpnu 2013, patří zateplení Gymnázia Olomouc, Čajkovského 9. V rámci Regionálního operačního programu pro NUTS II pak bude kraj kofinancovat projekty zaměřené především na podporu technického a přírodovědného vzdělávání, to je výstavba či vybavení dílen pro odborný výcvik.

Zdeněk Švec, náměstek hejtmana Olomouckého kraje zodpovědný za školství (KSČM)

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kscm.cz

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Jaké jsou důvody pro zvýšení věkové hranice odchodu do penze ?

Jaké jsou důvody pro změny odchodu do penze našich občanů v 68 letech,když v žádném evropském státě není hranice odchodu do penze tak vysoká, přičemž spousta zemí je na tom ekonomicky podstatně hůře ? Nejde ze strany KDU-ČSL o další asociální opatření ?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Balík branné legislativy je tady. Oni nás prostě do té války zatáhnou!

18:02 Vích (SPD): Balík branné legislativy je tady. Oni nás prostě do té války zatáhnou!

Vláda se snaží prosadit zásadní změnu čtyř zákonů v oblasti obrany schválením Sněmovnou už v prvním …