Švec (KSČM): Olomoucký kraj věnuje optimalizaci sítě škol velkou pozornost

14. 7. 2013 13:50

V roce 2001 převzal Olomoucký kraj zřizovatelské kompetence od Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR a Ministerstva zemědělství ČR k 168 školám a školským zařízením, z toho bylo 80 středních škol. V roce 2005 převzal zřizovatelské kompetence ke dvěma příspěvkovým organizacím od Moravskoslezského kraje. Celkem Olomoucký kraj převzal tedy zřizovatelské kompetence k 170 subjektům.

Švec (KSČM): Olomoucký kraj věnuje optimalizaci sítě škol velkou pozornost
Foto: KSČM
Popisek: KSČM pro krajské volby

K dnešnímu dni je Olomoucký kraj zřizovatelem 120 škol a školských zařízení, z toho je 64 středních škol. Počet příspěvkových organizací byl snížen o 50 subjektů (počet středních škol snížen o 16).

Z výše uvedeného vyplývá, že Olomoucký kraj věnuje optimalizaci sítě škol velkou pozornost. Již od roku 2001 se Olomoucký kraj zabýval předimenzovanou sítí škol a školských zařízení, která zcela neodpovídala demografické situaci v kraji. V řadě škol v jednotlivých městech či mikroregionech byly některé obory nabízeny duplicitně, byly otevírány obory, o které byl dlouhodobě malý zájem na trhu práce. Vzhledem k těmto skutečnostem Olomoucký kraj jako jeden z prvních krajů přistoupil k první etapě racionalizace sítě škol a školských zařízení. Všechny racionalizační projekty jsou důsledně projednávány v poradních orgánech kraje a probíhají v souladu se základním strategickým dokumentem Olomouckého kraje v oblasti školství - Dlouhodobým záměrem vzdělávání a rozvoje výchovně vzdělávací soustavy Olomouckého kraje.

Olomoucký kraj se i nadále bude zabývat síti škol a školských zařízení tak, aby docházelo k optimálnímu využívání kapacit škol a školských zařízení v kraji a aby síť škol odpovídala demografické situaci v kraji. Aktuálně nepřipravujeme žádný optimalizační projekt.

V rámci provozního rozpočtu školy realizují menší opravy a údržbu jako je malování, oprava podlahových krytin, výměna osvětlovacích těles a drobnou údržbu. Jedná se o souhrnné částky maximálně do 200 tis. Kč. Větší investiční akce a opravy pak školy provádějí z prostředků investičních fondů, kde se jedná o částky nad 200 tis. Kč a z prostředků Olomouckého kraje.

Pro letošní rok Zastupitelstvo Olomouckého kraje schválilo realizaci investičních akcí pro školství v celkové výši 14 mil. Kč. V rámci této částky se budou řešit především havarijní stavy. V letošním roce se rovněž dokončuje dostavba Slovanského gymnázia, Olomouc, tř. Jiřího z Poděbrad 13, v celkové výši 190 mil. Kč.

Největší položku v oblasti školství pak tvoří spolufinancování realizace projektů z evropských fondů, jako je Operační program Životního prostředí. V letošním roce a roce příštím se bude v oblasti školství realizovat energeticky úsporná opatření v 19 školách v celkové výši 350 mil. Kč. Mezi největší akce, které budou zahájeny v srpnu 2013, patří zateplení Gymnázia Olomouc, Čajkovského 9. V rámci Regionálního operačního programu pro NUTS II pak bude kraj kofinancovat projekty zaměřené především na podporu technického a přírodovědného vzdělávání, to je výstavba či vybavení dílen pro odborný výcvik.

Zdeněk Švec, náměstek hejtmana Olomouckého kraje zodpovědný za školství (KSČM)

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: kscm.cz

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Výkonná rada ODS nesouhlasí s návrhy na stažení českých vojáků z Afghánistánu

22:48 Výkonná rada ODS nesouhlasí s návrhy na stažení českých vojáků z Afghánistánu

Usnesení Výkonné rady ODS ze dne 23. října 2018