Sviták (SLK): Kraj pokračuje v úsilí zrušit zpoplatnění části silnice I/38 pro kamiony

3. 3. 2021 14:32

Vyřadit část silnice I/38 v úseku mezi Jestřebím a hranicí kraje ze seznamu silnic první třídy, kde se platí mýto, chce dlouhodobě Liberecký kraj.

Sviták (SLK): Kraj pokračuje v úsilí zrušit zpoplatnění části silnice I/38 pro kamiony
Foto: SLK
Popisek: Starostové pro Liberecký kraj
reklama

Na svém úterním zasedání schválila rada kraje zaslání tohoto požadavku Asociaci krajů České republiky. Ta oslovila kraj s žádostí o spolupráci při sbírání dat pro rozšíření mýtného systému na silnicích prvních tříd.

Anketa

Který případný kandidát na prezidenta vás oslovuje nejvíc?

hlasovalo: 21411 lidí

„Proti zpoplatnění silnice jsme byli od okamžiku, kdy se tento plán na Ministerstvu dopravy objevil. Zmíněný úsek z Jestřebí na hranici kraje totiž mohou řidiči, kteří se chtějí placení mýta vyhnout, objet po krajských silnicích a tím je neúměrně zatěžovat,“ poukázal hejtman Martin Půta. „Na toto téma jsme jednali s ministrem dopravy a také s předsedou Asociace krajů České republiky již minulý týden. Oba přislíbili, že se budou touto problematikou zabývat. Není to totiž v rámci České republiky ojedinělý případ.“ 

Objížďka vede po silnicích II/268 z Mnichova Hradiště na Mimoň, II/262 z České Lípy na Zákupy a Nový Bor a II/270 z Mimoně na Jablonné v Podještědí. „Hlavním problémem této objízdné trasy je skutečnost, že vede zastavěným územím Mimoně, zčásti dokonce přímo centrem města,“ zdůraznil Jan Sviták, náměstek hejtmana pro resort dopravy.

Liberecký kraj nechal zpracovat projekt na dopravní značení, které by zamezilo vjezdu nákladních aut na tyto silnice. „Policie České republiky jej však nepovolila na silnice umístit. Chtěla nejprve doložit průzkumem, že tranzitní doprava využívá objížďky po krajských silnicích. To jsme však doložit nemohli, protože právě tyto silnice procházely rekonstrukcemi s dopravními omezeními,“ popsal Sviták.

Rekonstrukce a omezení mají skončit letos. „Až budou opravy hotové a silnice průjezdné, chceme se znovu vrátit k otázce umístění zákazového dopravního značení,“ naznačil Sviták.

Dalším úsekem, kde se nově od 1. ledna 2020 platí mýtné, je silnice I/35 ve směru z Turnova na hranici kraje ve Ktové. Zde kraj o požadavku na odnětí povinnosti platit mýto neuvažuje. „V tomto případě zpoplatnění nepřineslo obyvatelům kraje ani řidičům žádné komplikace. K tomuto úseku totiž neexistuje adekvátní objízdná trasa,“ shrnul Sviták.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vondra (ODS): Blatný, Petříček a Babišova vláda

18:49 Vondra (ODS): Blatný, Petříček a Babišova vláda

Komentář na facebookovém profilu k střídání ministrů ve vládě Andreje Babiše