Svoboda (ČSSD): Porozumění mezi národy není nikdy dost

23.08.2017 17:08

Téměř dvacítka převážně romských hudebních a tanečních souborů zaplnila v sobotu 19. srpna Dům kultury v Liberci. Pod záštitou Libereckého kraje a za přítomnosti hejtmana LK Martina Půty a jeho náměstka pro sociální oblast Pavla Svobody se tu konal 6. ročník Hudebního festivalu národnostních menšin.

Svoboda (ČSSD): Porozumění mezi národy není nikdy dost
Foto: cssd.cz
Popisek: Pavel Svoboda (ČSSD)

Jak umějí zpívat a tančit, případně hrát na některý hudební nástroj, předvedli na pódiu děti a dospívající mladí lidé ze souborů z několika krajů republiky. Hlavním magnetem kulturního programu, který moderoval známý televizní redaktor Richard Samko, byla kapela Ludva Gizman. V obložení diváků, prosících o autogram, se ocitl také host večera, známý zpěvák ze Superstar Jan Bendig. Až z Kladna dorazila kapela Gipsy, skupina Badura Band přijela z Hradce Králové. Mezi tanečními soubory se vedle místních blýskly také skupiny z Prahy, Broumova nebo Kolína.

„Náš spolek má za cíl pomáhat lidem, kteří jsou ohrožení sociálním vyloučením. K lepší integraci menšin přispívá i náš hudební festival. Hudba je právě to, co děti z ohrožených lokalit nejvíc baví, a čím se mohou nejlépe předvést před ostatními,“ uvedl za organizátory akce Adolf Grünza, předseda spolku Liberecké fórum.

Na hudební festival přišlo bezmála 1.700 diváků. Podle předsedy Grünzy to sice byla slušná návštěvnost, ale nikoliv rekordní. Na jednom z minulých ročníků napočítali v hledišti i 2.000 lidí. „Mezi diváky byli i zástupci jiných národnostních menšin, například Moldavané nebo Ukrajinci,“ dodal předseda spolku. Liberecký kraj dosud finančně podpořil všech šest ročníků festivalu. Na přehlídku pravidelně přispívají i další sponzoři.

„Hudba a tanec jsou druhy umění, kde není třeba slov. A přesto jim lidé rozumějí. Dokáží spojit obyvatele těch nejvzdálenějších koutů světa. To je hlavní smysl festivalu národnostních menšin, aby se lidé navzájem poznali a sblížili právě přes svou tradiční kulturu. Neboť porozumění není nikdy dost,“ zdůraznil náměstek hejtmana Libereckého kraje Pavel Svoboda. „Tím, že příslušníci menšin udržují svou tradiční kulturu, zachovávají si tím i svou svébytnost a originalitu,“ dodal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministryně Schillerová: Konzumace návykových látek představuje vysokou zátěž pro veřejné rozpočty

15:34 Ministryně Schillerová: Konzumace návykových látek představuje vysokou zátěž pro veřejné rozpočty

Projev na 35. schůzi Poslanecké sněmovny dne 18. 10. 2019 ke třetímu čtení vládního návrhu zákona, k…