Svobodní: Europoslanci zřejmě hlasovali o reformě copyrightu jinak, než chtěli

28.03.2019 16:14 | Zprávy

Třináct europoslanců při hlasování o reformě autorského práva na internetu hlasovalo jinak, než mělo v úmyslu. Šlo o hlasování, zda se povolí pozměňovací návrhy, které by mohly nejvíce kritizované články 11 a 13 vypustit. Nové hlasování Evropský parlament ale neumožní. Vyplývá to z dokumentů Evropského parlamentu a píše o tom britský server Techdirt.com.

Svobodní: Europoslanci zřejmě hlasovali o reformě copyrightu jinak, než chtěli
Foto: Svobodní
Popisek: Svobodní, logo.

Za klíčový okamžik ve vztahu k budoucnosti autorského práva na internetu v EU bylo při hlasování v úterý 26. března dlouhodobě označováno rozhodnutí, zda povolit nebo nepovolit pozměňovací návrhy. V případě povolení pozměňovacích návrhů by nejvíc kritizované články 11 a 13 nejspíše vypadly. Povolení pozměňovacích návrhů nakonec neprošlo pouze o 5 hlasů 317 PROTI vs. 312 PRO.

Jak píše britský Techdirt.com, po skončení tohoto hlasování 13 europoslanců oznámilo, že hlasovalo nesprávně. K chybě mohlo dojít kvůli změně jednacího řádu, podle které je dohoda z trialogu chráněna před pozměňovacími návrhy. Jednací řád na začátku volebního období fungoval jinak a někteří poslanci a jejich poradci si zřejmě za dva roky ještě nezvykli na změny.

Z oficiálního záznamu Evropského parlamentu vyplývá, že 10 z celkově 13 chybně hlasujících poslanců deklarovalo, že chtěli hlasovat PRO návrh, 2 řekli, že chtějí hlasovat PROTI a jeden se chtěl zdržet hlasování. Pokud by tito europoslanci mohli opravit své chybné hlasování, znamenalo by to, že možnost pozměňovacích návrhů by prošla a článek 11 a 13 mohl být z návrhu směrnice vypuštěn. Vše potvrzuje oficiální záznam o hlasování, který vydal Evropský parlament. Informace je dohledatelná na straně 51 tohoto dokumentu (ZDE).

Evropský parlament nicméně opravu hlasování neumožňuje.

Poslanci mohou opravit své hlasování, ale na výsledku to nic nemění. „U takto důležitých hlasování by se nemělo stát, že se někdo splete. Kvůli článkům 11 a 13 byly v Evropě o víkendu v ulicích stovky tisíc lidí, 5 miliónů lidí podepsalo petici. Úprava hlasování těch třinácti poslanců nic nezmění, jednací řád Evropského parlamentu to neumožňuje. V českém parlamentu by to možné bylo,“ okomentoval situaci Vít Jedlička, lídr Svobodných do nadcházejících eurovoleb.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomio Okamura byl položen dotaz

Spojování SPD, PRO a dalších

Dobrý den pane Okamuro, v návaznosti na Vaše poslední vyjádření na Primě k další spolupráci s národně-konzervativnimi stranami, mám dotaz. Řekl jste, že do voleb nepůjdete jako koalice, ale že nabídnete místo na kandidátce. To ve mně vzbuzuje otazníky. Vyzýval jste ke spojování, abyste porazili koal...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Utopistický projekt současné podoby Evropské unie je cesta k záhubě

15:41 Vích (SPD): Utopistický projekt současné podoby Evropské unie je cesta k záhubě

Evropská unie (EU) se během několika desetiletí svého vývoje etablovala jako jeden z největších poli…