Svobodní: Je obrovskou ostudou, že děti ani po 8 letech nejsou u své matky

16.02.2019 15:59

Komentář na facebookovém profilu k výročí odebrání synů Evě Michalákové Barnevernetem

Svobodní: Je obrovskou ostudou, že děti ani po 8 letech nejsou u své matky
Foto: Svobodní
Popisek: Svobodní, logo.

Už je to téměř 8 let od chvíle, kdy norský úřad pro zajištění sociální a právní ochrany nezletilých Barnevernet odebral syny Češce Evě Michalákové. Přestože se odebrání ukázalo jako neopodstatněné, úřad do dnes děti nevrátil.

V pátek absolvoval ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček návštěvu Norska, po které prohlásil, že o dětech paní Michalákové jednali a že se dohodli na zlepšení komunikace ve věci dětí českých krajanů.

Po letech nečinnosti vrcholných představitelů české vlády, kdy se prakticky ani nepokusili získat zpět do České republiky neoprávněně odebrané české občany, v nás toto vyjádření nevyvolává naději, že by se věci pohly správním směrem.

Je to přitom jen pár dní, kdy Norsko vyhostilo polského konzula v Oslu Slawomira Kowalského, který se angažoval v případech dětí, jež odebíral Barnevernet. Česká republika totiž není jediná, která se potýká s neoprávněným odebíráním dětí v Norsku. Svou zkušenost mají všechny státy střední Evropy. I proto premiér Babiš příslib, že ve věci iniciuje jednání o společném postupu vůči Norsku se svými protějšky ze zemí Visegrádu. Senátorka Jitka Chalánková v souvislosti s návštěvou ministra Petříčka připomněla, že žádné jednání v této věci ještě neproběhlo.

Paní senátorka je jednou z osob, která se od začátku angažovala ve věci vrácení bratrů Michalákových. Stejně jako náš bývalý europoslanec Petr Mach společně s desítkami našich členů, kteří pomáhali se sběrem podpisů pro petici na navrácení bratrů a účastnili se demonstrací před norskou ambasádou.

Je obrovskou ostudou české diplomacie a vlády, že děti ani po 8 letech nejsou u své matky a většinu svého dosavadního života tak prožili bez ní.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Koudelka (Trikolóra): Státní zastupitelství - nástroj policie?

6:28 Koudelka (Trikolóra): Státní zastupitelství - nástroj policie?

Státní zastupitelství má policii dozorovat, ne ji posluhovat.